جهت مشاره تلفنی رایگان با وکیل اسدی با شماره زیر تماس بگیرید:

اولین اقدام برای طلاق چیست؟ کجا باید رفت؟

اولین اقدام برای طلاق بستگی به شرایط زوجین دارد، نوع طلاق و اینکه کدام یک از زوجین (زن یا مرد) برای طلاق پیش قدم شده باشد ممکن است شرایط را برای شروع فرآیند طلاق متفاوت کند؛ شرایط اقدام برای طلاق در طلاق توافقی نسبت به طلاق یکطرفه می‌تواند متفاوت می باشد.

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران حق طلاق با زوج است، بنابراین زمانی که زوجه تمایل به ادامه زندگی با زوج‌ را نداشته باشد شرایط سخت‌تر می‌شود چون زوجه باید دلایل و شرایط لازم برای تنظیم دادخواست طلاق را داشته باشد.

اگر درخواست طلاق یک طرفه از طرف زوج باشد‌ زوج ‌هم از این قائد مستثنی نیست و برای تنظیم دادخواست طلاق ابتدا باید حق و حقوق قانونی زن را برای آغاز فرایند طلاق در نظر بگیرد سپس اقدام کند. لذا بهترین کار برای آغاز اقدام برای طلاق، مشاوره حقوقی با وکلاء حاذق و استفاده از تجربیات وکیل طلاق است که به صورت تخصصی در این  حوزه فعالیت می کنند.

مشاوره حقوقی اولین اقدام طلاق

اولین اقدام موثر برای آغاز روند طلاق در محاکم و مراجع قضایی مشاوره حقوقی است، بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی از روند اداری و قضایی در اقدام برای طلاق ممکن است برای دفاع از حق و حقوق خود دچار مشکل شوند.

پس اولین اقدام برای طلاق مراجعه به مشاوران حقوقی است که به صورت تخصصی در زمینه‌ی پرونده های طلاق فعالیت می کنند. هر یک از زوجین در هنگام جدایی و طلاق حقوق و تکالیفی دارند که با استفاده از مشاوره و راهنمایی وکیل خانواده می‌توانند از آن ها بهره‌مند شود.

مشاوره حقوقی یا استفاده از وکیل برای آغاز روند طلاق به زوجین کمک می کند که حق و حقوق و تکالیف خود در زمان طلاق را به خوبی بدانند و از آنها به دلیل عدم آگاهی چشم پوشی نکنند.

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران
بهترین وکیل طلاق توافقی تهران

برای طلاق کجا باید رفت؟

در خصوص محل مراجعه و مراجع رسیدگی کننده به طلاق یک طرفه یا توافقی باید به این نکته اشاره کرد که شکات و متقاضیان این نوع طلاق ابتدا قبل از هر کاری بهتر است با افراد خبره و با تجربه در این زمینه مشورت نمایند یا برای پیگیری روند حقوقی پرونده طلاق  از وکلایی استفاده کنند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می نماید.

در مجموعه زوجین در صورت طلاق یک طرفه یا توافقی ابتدا باید به سامانه تصمیم برای طلاق مراجعه کرده و در آنجا با وارد کردن مشخصات طرفین ثبت نام کنند.

پس از ثبت نام زوجین در سامانه تصمیم برای طلاق، جلسات مشاوره و غربالگری برای آن ها در نظر گرفته می‌شود که زوجین برای ادامه روند دادرسی طلاق باید آنها را بگذرانند. در صورتی که رای جلسات غربالگری و مشاوره مبنی بر عدم سازش طرفین باشد.

در ادامه روند طلاق زوجین  با دریافت رای عدم سازش باید برای تنظیم دادخواست طلاق به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند. پس از تنظیم دادخواست طلاق در دفاتر خدمات قضایی زمان و ساعت حضور زوجین و شعبه رسیدگی کننده دادگاه خانواده برای حضور طرفین مشخص می شود.

سپس زوجین در زمان مشخص شده به دادگاه خانواده مراجعه کرده و  دلایل و شواهد خود در رابطه  با تقاضای طلاق را  به شعبه رسیدگی کننده ارائه می دهند. در نهایت مرجع قضایی رسیدگی کننده پس از بررسی پرونده و ادله طرفین نسبت به صدور رای طلاق اقدام می کند.

پس از صدور رای طلاق از سوی شعبه رسیدگی کننده دادگاه خانواده زوجین می توانند با در دست داشتن حکم طلاق به دفاتر مربوطه مراجعه کرده و نسبت به جاری شدن صیغه طلاق و انجام روند اداری این کار اقدام کنند.

مطلب پیشنهادی: طلاق از طرف زن

برای طلاق توافقی کجا باید رفت؟

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که در آن  زوج و زوجه به هر دلیلی تمایل به ادامه زندگی مشترک ندارند و برای تسریع  در روند جدایی تصمیم می گیرند که به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند. در طلاق توافقی زوج و زوجه باید در خصوص مسائلی مثل مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزندان به توافق برسند.

باید توجه داشت که توافق طرفین برای طلاق به حرف زدن و توافق بر سر مسائلی مثل مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزندان محدود نمی‌‌شود و طرفین  برای اطمینان خاطر از توافق به عمل آمده بهتر است که مسائل توافق شده به صورت مکتوب ثبت شده و در دفاتر رسمی مورد تایید و تاکید قرار گیرد تا زوجین بتوانند در مراحل دادرسی طلاق توافقی به شکل مناسب از توافقات به عمل آمده استفاده کنند.

روند اداری اقدام برای طلاق  توافقی مثل طلاق یک طرفه است. در گذشته پس از انجام توافق طرفین می ‌توانستند به دفاتر طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق و انجام روند ثبت اقدام کنند.

اما قوانین جاری اجازه این کار را به زوجین نمی دهند و حتی در صورت توافقی بودن طلاق باید روند اداری آن اجرا شود. یعنی ابتدا زوجین باید به سامانه تصمیم برای طلاق مراجعه کنند و پس از گذراندن جلسات مشاوره و غربالگری در صورت صدور رای عدم سازش به دفاتر خدمات قضایی برای تنظیم دادخواست اولیه طلاق مراجعه کنند.

در طلاق توافقی هم مثل طلاق یک طرفه، پس از تنظیم دادخواست اولیه طلاق طرفین باید در زمان مشخص در جلسات دادگاه رسیدگی کننده شرکت نمایند. پس از طی شدن روند اداری  و قضایی دادرسی حکم طلاق برای طرفین صادر می شود.

در طلاق توافقی زوجین می توانند به دو روش اقدام کند. یک روش آن است که به صورت شخصی روند اداری انجام طلاق را برای رسیدن به نتیجه پیگیری نمایند.

روش دوم آن است که برای جلوگیری از اطاله دادرسی و تسریع در روند طلاق توافقی، زوجین به مراکز و دفاتر حقوقی مراجعه کرده و پیگیری روند پرونده طلاق توافقی را به وکلایی واگذار کنند که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می کنند.

‌ در خیلی از موارد  واگذاری پیگیری روند پرونده های طلاق توافقی  به وکلاء با تجربه باعث می شود نیاز به حضور زوجین در جلسات و مراحل دادرسی طلاق به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و وکیل طلاق توافقی مربوطه با در دست داشتن مدارک و ادله لازم روند پرونده را برای صدور حکم طلاق در مراجع قانونی پیگیری می نماید.

در این شرایط ممکن است حضور زوجین در مراحل اداری و قضایی پرونده طلاق فقط محدود به حضور در دفاتر ثبت طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق شود.

سخن پایانی

اولین اقدام برای طلاق سنجیدن شرایط و مقتضیات حقوقی و آماده کرد مدارک لازم برای آغاز فرآیند حقوقی و اداری طلاق می باشد.

لذا برای پرونده طلاق باید در صورت یک طرف بودن طلاق، زوج یا زوجه پس از مشاوره با مراکز حقوقی و گرفتن وکیل، مدارک و ادله لازم را برای ارائه به مراجع رسیدگی کننده آماده نمایند تا روند دادرسی از سرعت لازم برای رسیدن به نتیجه مطلوب برخوردار شود.

مشاوره حقوقی و گرفتن وکیل اولین اقدام در طلاق است چون خیلی از افراد آگاهی لازم از روند حقوقی و اداری طلاق را ندارند و ممکن است این بی اطلاعی باعث تضعیع حقوق آنها شده و روند دادرسی را کند و طولانی کند.

برای طلاق باید روند اداری قضایی جاری طی شود تا در صورت فراهم بودن شرایط، دادگاه حکم طلاق، برای اجرا در دفاتر ثبت طلاق را صادر کند.

یعنی مثل گذشته برای انجام طلاق زوجین نمی‌توانند به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کنند حتی اگر طرفین برای این کار توافق داشته باشند بلکه باید روند اداری قضایی طلاق طی شود.

با توجه به روال اداری قضاییه طلاق بهترین روش برای تسریع در روند کار و جلوگیری از اطاله دادرسی مراجعه به وکلایی است که به صورت تخصصی در زمینه ی طلاق فعالیت می کنند.

وکلایی که به صورت تخصصی در زمینه طلاق فعالیت می کنند به دلیل تسلط به روال کار و  داشتن تجربه لازم در این زمینه می توانند باعث کوتاه شدن روند کارو جلوگیری از اطاله دادرسی شوند.


در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری تهران با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۶۰۳۷ تماس حاصل فرمایید، با مشورت و راهنمایی وکیل زودتر به نتیجه خواهید رسید.

محبوب‌ترین مقالات
خدمات ما

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام خسته نباشید سوالم در مورد مهریه است من 33 ساله ازدواج کردم وقصد جدایی دارم ایا مهریه من به مبلغ اون زمان هست 5 سکه بهار ازادی و 350 هزارتومان پول نقد. لطفا راهنماییم کنید با تشکر

    پاسخ
    • بر اساس قانون، مهریه حق قانونی زن است و پس از خوانده شدن عقد نکاح هر زمان که زن بخواهد می‌تواند آن را از همسر خود مطالبه نماید. بر طبق روال جاری اگر مهریه زوجه بر اساس پول رایج تعیین و مشخص شده باشد مبلغ توافق شده در زمان مطالبه، بر اساس معیارهای ارائه شده از طرف بانک مرکزی که برای محاسبه رشد تورم به صورت سالانه منتشر می‌شود محاسبه شده و از زوج دریافت می ‌گردد. اما شرایط طلا و سکه متفاوت است به این معنا که با همان میزانی که تعیین شده مطالبه می‌شود و برای شما همان ۵ عدد سکه است. به عبارت ساده مهریه شما در زمان مطالبه ۵ عدد سکه به همراه مبلغ به روز شده ۳۵۰ هزار تومان است که بر اساس نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی محاسبه می شود.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان