جهت مشاره تلفنی رایگان با وکیل مهریه با شماره زیر تماس بگیرید:

وکیل مهریه، وکیل پایه یک دادگستری است تجربه و مهارت کافی برای به اجرا گذاشتن مهریه و همچین اخذ آن از زوج را دارد. این شخص دارای پروانه وکالت پایه یک دادگستری است که به وکالت از زوجه پیگیر مطالبه حق قانونی و به حق او می شود. بنابراین بانوانی که از طریق وکیل مهریه برای مطالبه حق و حقوق خود اقدام می کنند شانس بیشتر برای ستاندن حق خود دارند. در ادامه مطالب در رابطه مطالبه مهریه و نقش وکیل مهریه در آن توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد. به عزیزانی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه دارند پیشنهاد می دهیم تا انتهای مطالب همراه ما بمانند.

حق مهریه چیست؟

مهریه یک سنت قدیمی است که از قدیم در بسیاری از کشورها مخصوصاً کشورهای اسلامی وجود داشته و هنگام وقوع عقد مقدار آن مشخص می شود. حتی یهودیان نیز در آیین ازدواج خود مهریه دارد و در هنگام طلاق یا فوت زوج می تواند آن را دریافت کند.

مهریه و قوانین حاکم بر آن در قانون مدنی تعریف شده است. مطابق با قوانین جاری، در حین جاری شدن صیغه عقد دائم و موقت مردان موظف هستند برای زوجه مهریه مشخص و معینی را تعیین کنند. معمولاً توافق و میزان مهریه در حین وقوع عقد بین زوج و زوجه صورت می گیرد.

حق مهریه شامل مالی است که به موجب عقد نکاح که ممکن است به صورت موقت یا دائم باشد به زن تعلق می گیرد. بنابراین به محض جاری شدن صیغه عقد دائم یا موقت زن صاحب نصف مهریه توافق شده می شود و طبق قانون می‌تواند هرگونه دخل و تصرفی در این حق قانونی خود داشته باشد.

پس از شروع زندگی مشترک و رابطه زناشویی، زن مالک کل مهریه شده و قانونا می تواند هر زمان که تمایل داشته باشد آن را از همسر خود مطالبه کند. حق مهریه می تواند به صورت حال یا اندل مطالبه باشد. که در صورت در هرحال زوج موظف به پرداخت آن است. اما در صورتی که حق مهریه به صورت انداستطاعه معین شود، مرد فقط در صورتی که استطاعت مالی داشته باشد موظف به پرداخت آن خواهد بود.

بهترین وکیل مهریه در تهران
بهترین وکیل مهریه در تهران

چه چیزهایی می تواند مهریه قرار بگیرد؟

طبق قوانین پیش بینی شده درقانون مدنی جمهوری اسلامی ایران که نشات گرفته از فقه شیعه است، مهریه باید مالیت و قابلیت تملیک داشته باشد. همچنین مهریه باید معین و دقیق بوده و متعلق به خود زوج باشد. به عبارت دیگر مالی که متعلق به فرد دیگری است قابلیت مهریه ندارد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مهریه فقط در حین طلاق قابل مطالبه است. در صورتی که این تفکر اشتباه بوده و زن از لحظه جاری شدن صیغه عقد هر زمان که اراده کند می‌تواند مهریه خود را از همسرش بگیرد. لازم به ذکر است که هیچ چیزی نمی‌تواند این حق قانونی را از زن بگیرد. حتی اگر زن ناشزه بوده و از همسر خود تمکین نکند. یا حتی اگر زن رابطه نامشروع داشته باشد نیز باز استحقاق دریافت مهریه را دارد.

همچنین مال معینی که زوجین طبق توافق خود به عنوان مهریه تعیین می‌کنند مهر و الممسی است. به عبارت دیگر علاوه بر خود مال، منفعت آن نیز برای زن خواهد بود. برای مثال هنگامی که خانه‌ ای به عنوان مهریه معین می‌شود علاوه بر خود آن خانه منافعی که از طریق اجاره یا رهن آن به دست می‌آید نیز به زن تعلق دارد.

طبق قوانین موجود در حال حاضر موارد دیگری نظیر حقوق زوج و طلبی که او از اشخاص ثالث دارد نیز به عنوان مهریه مورد تایید قانون است. به هر حال مهریه یک نوع قرارداد دو طرفه است و جهت صحت این قرارداد باید همه شرایط اصلی برای آن مراعات شود.

در واقع مهریه باید دارای منفعت عقلایی، مشروع و معلوم باشد. البته املاک شخص ثالث نیز تحت شرایط خاصی می تواند به عنوان مهریه تعیین شود. به عنوان مثال مالی که متعلق به شخص ثالث است اگر توسط زوجه اجاره شود قابلیت مهریه را دارد.

منتهی شخص ثالث نیز باید راضی به این اقدام مرد باشد. در صورتی که شخص ثالث از تسلیم مال به زوج خودداری کند، زوج موظف است معادل مالی که به عنوان مهریه تعیین شده، مهریه زوجه را بدهد.

نکته دیگر در این باره این است که مال تعیین شده به عنوان مهریه باید به نحوی باشد که زوج از توان پرداخت آن به همسر برخوردار باشد. به عنوان مثال مرد نمی تواند بگوید انگشتری را که گم کرده است هرگاه پیدا کند به عنوان مهریه به زن می دهد.

همچنین زن باید قادر به تملیک مهریه باشد. بنابراین تعیین مواردی نظیر آسمان،کوه و دریا به عنوان مهریه قانونآ درست نیست. زیرا زن نمی‌تواند نسبت به موارد ذکر شده هیچگونه تملیکی داشته باشد.

نکته اخر اینکه قانون هیچ حد و مرزی برای تعیین مقدار مهریه مشخص نکرده است. بلکه در این باره همه چیز بستگی به توافق زوجین دارد.

گرفتن مهریه توسط وکیل مهریه

نحوه گرفتن مهریه توسط وکیل مهریه

وکیل مهریه می تواند به وکالت از زن برای مطالبه مهریه از زوجه اقدام کند. همانطور که در مطالب قبلی نیز به این نکته اشاره کردیم به محض وقوع عقد نکاح نصف مال تعیین شده به عنوان مهریه به زن تعلق می‌گیرد و می‌تواند برای مطالبه آن اقدام کند. همچنین حق هرگونه دخل و تصرف در آن را نیز دارد.

زنانی که قصد گرفتن مهریه دارند، می توانند انجام این کار را به وکیل مهریه بسپارند. هنگامی که قرار است وکیل به وکالت از زن برای مطالبه مهریه اقدام کند دیگر نیازی نیست پیگیر کارها باشد. زیرا قانون وکیل مهریه می تواند همه اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهد.

از آنجایی که وکیل مهریه به اندازه کافی اطلاعات و دانش حقوقی در این رابطه دارد، خیلی بهتر از خود زن می تواند جهت استحقاق حقوق او وارد عمل شود.

در گذشته بانوان برای دریافت حق خود و مطالبه مهریه از همسر باید به دادگاه مراجعه می‌کردند. اما طبق قوانینی که اخیراً تصویب شده است، دیگر دادگاه در این رابطه پاسخگو نیست. بلکه زنان برای مطالبه مهریه باید از طریق اداره ثبت پیگیری شود.

البته اداره ثبت نیز این وظیفه را به اداره اجرای ثبت واگذار کرده است. از آنجایی که پیگیری و مطالبه مهریه روند قانونی پیچیده و پر پیچ و خمی دارد توصیه ما این است که این کار به واسطه وکیل مهریه صورت بگیرد. خانم هایی که تمایل دارند بهترین راهکار برای دریافت مهریه خود را در پیش بگیرند بهتر است به یک وکیل مهریه با تجربه رجوع کنند.

به هر حال وکیل مهریه با توجه به تسلطی که بر قوانین حاکم بر این زمینه دارد و همچنین تجاربی که در طی فعالیت خود به دست آورده است در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند مراحل قانونی دریافت مهریه را انجام دهد.

در گذشته دادگاه حدود سه و نیم درصد از مبلغ مهریه را به عنوان حق السهم خود بر می داشت. اما با تصویب قانون جدید در حال حاضر این کار توسط اداره اجرایی انجام می شود و دیگر نیازی به پرداخت حق الزحمه نیست.

در حال حاضر امکان پیگیری مطالبه مهریه از طریق اداره اجرایی ثبت فقط توسط خود شخص و وکیل قانونی او یا وکیل مهریه امکان پذیر است. بنابراین وکیل مهریه برای انجام این کار در ابتدا باید یک وکالتنامه قانونی داشته باشد و بعد از اخذ وکالتنامه از جانب زن می تواند از اداره اجراییه ثبت تقاضا کند که مهریه او را به اجرا بگذارد. اگر در زمینه وکالت و مهریه سوالی دارید می توانید مشاوره حقوقی تلفنی دریافت نمایید.

بهترین وکیل مهریه در تهران

وکیل مهریه یکی از وکلای پایه یک دادگستری است که از دانش و تجربه کافی برای انجام این کار بهره مند است. به هر حال وکیل انجام پرونده های متعددی را در حوزه مسائل خانواده و مهریه بر عهده گرفته است. بنابراین به واسطه تجاربی که در این زمینه به دست آورده بسیار راحت‌تر می‌تواند حق زن را از همسرش بگیرد.

مطالبه مهریه یک پرونده خانوادگی است و معمولاً پرونده های خانوادگی جزو آن دسته از مواردی به شمار می روند که جزئیات فراوانی را در قلب خود دارند. بهترین وکیل مهریه کسی است که بر همه جزئیات موجود در پرونده های خانواده و مهریه تسلط کافی داشته باشد.

معمولاً وکلایی که به صورت مستمر در این زمینه فعالیت دارند و به عبارت دیگر بیشتر تمرکز خود را بر روی انجام پرونده های مرتبط با مهریه گذاشته‌اند، تبحر و تجربه لازم در این زمینه را کسب کرده‌اند. بنابراین برای انجام این کار عملکرد بسیار مطلوبی خواهند داشت.

برخلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می‌کنند مطالبه مهریه روند ساده‌ای دارد، باید بگوییم که این مقوله شامل قوانین پیچیده ای است و وکیل مهریه کاربلد و باتجربه باید همه آن ها بشناسد. به عبارت دیگر علاوه بر قوانین حاکم بر حقوق خانواده وکیل مهریه خوب باید بر اصول و قوانین ثبتی نیز به اندازه شناخت و تسلط داشته باشد تا بتواند روند انجام کار را سریع و کاربردی پیش ببرد.

به عنوان مثال وکیل پرونده خوب با توجه به بررسی شرایط همسر خیلی راحت می‌تواند اموال قابل توقیف برای مهریه را شناسایی کرده و همچنین در عرض چند روز دستور توقیف آن را نیز از اداره اجراییه دریافت کند.

 آقای عباس اسدی یکی از وکلای با تجربه پایه یک دادگستری است که می‌تواند برای انجام این کار بهترین انتخاب باشد. همانطور که گفتیم تجربه، تسلط کافی بر قوانین و انجام پرونده‌های مربوطه با نتیجه قابل قبول مهمترین معیارهای وکیل مهریه خوب به شمار می‌روند که خوشبختانه آقای عباس اسدی همه معیارهای نامبرده برای انجام این کار را دارد.

مدارک لازم برای اجرای مهریه توسط وکیل

شما می توانید برای به اجرا گذاشتن مهریه از یک وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کمک بگیرید. برای به اجرا گذاشتن مهریه توسط وکیل نیاز به یک سری مدارک که شامل موارد زیر می باشد است.

  • سند ازدواج یا عقدنامه

معمولا مال تعیین شده برای مهریه در سند ازدواج قید می‌شود و همچنین سند مذکور مهمترین مدرک برای اثبات زوجیت طرفین به شمار می‌رود. بنابراین برای به اجرا گذاشتن مهریه سند ازدواج جزو مهم‌ترین ملزومات مورد نیاز است. در واقع اسنادی که برای به اجرا گذاشتن مهریه لازم هستند شامل مواردی است که مشخص کند زن استحقاق دریافت چنین حقی را دارد.

  • کارت شناسایی

کارت شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه نیز جزوه مدارکی است که برای به اجرا گذاشتن مهریه باید وجود داشته باشد.

  • برگه وکالتنامه

همانطور که در مطالب قبلی نیز گفتیم به اجرا گذاشتن مهریه فقط توسط خود زوجه و وکیل قانونی او امکان پذیر است. بنابراین زمانی که قرار است روند کار توسط وکیل مهریه انجام شود باید وکالتنامه قانونی و محضری وکیل نیز ضمیمه دیگر مدارک شود.

وکیل مهریه چه کاری برای شما انجام می دهد؟

به اجرا گذاشتن مهریه روند قانونی پیچیده ای دارد؛ مخصوصاً اینکه این روزها قوانین حاکم بر اجرای مهریه با تغییرات بسیاری به همراه بوده است. همچنین شواهد گویای این امر است که این قوانین نیز همچنان در حال تغییر و تحول هستند. از این‌رو سپردن کار به وکیل مهریه به دلیل تسلط کامل وی بر قوانین ریز و درشت حاکم بر این امر و همچنین در جریان بودن وی از تغییر و تحولاتی که در قوانین صورت می گیرد، تاثیر زیادی بر سرعت انجام روند کار دارد وکیل عباس اسدی میتواند سریعترین راه گرفتن مهریه با توجه به شرایط را به شما پبشنهاد بدهد.

وکیل مهریه همه قوانین را به خوبی می‌شناسد و می داند که تمام اموال منقول و غیرمنقول همسر به عنوان بدهی مهریه قابل توقیف هستند‌. طبق قوانین موجود در حال حاضر زن برای مطالبه مهریه باید، در حالی که سند ازدواج و کارت شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی را به همراه خود دارد به دفترخانه اداره اجرای ثبت مراجعه کرده و درخواست وصول مهریه را تقدیم کند.

حال زمانی که قرار است انجام کار توسط وکیل مهریه صورت بگیرد. لازم است که سند ازدواج و کارت شناسایی زن به وکیل سپرده شود. شخص وکیل نیز با ضمیمه کردن برگه وکالت نامه خود از طرف زن به اداره اجرائیه مراجعه می‌کند و مهریه او را به اجرا می‌گذارد.

پس از انجام اقدامات نامبرده اداره اجراییه ثبت از دارایی‌های منقول و غیرمنقول زوج استعلام گرفته و سپس به میزان مهریه زوجه از اموال مرد را توقیف می کند. اموال منقول و غیرمنقول مرد که قابل توقیف برای مهریه هستند باید دارای سند تک برگ بوده و به نام آقا باشند. متاسفانه خرید و فروش های قولنامه ای چون در اداره ثبت اسناد ثبت نشده اند قابل توقیف برای مهریه نیستند.

اعسار از پرداخت مهریه

زمانی که زوجه محکوم به پرداخت مهریه شود اما توان مالی لازم برای ادای دِین خود را نداشته باشد برای وی حکم اعسار از پرداخت مهریه صادر می شود. در قانون مدنی منظور از اعسار نداشتن هیچگونه مال و دارایی برای پرداخت دین است. در مواقعی که حکم اعسار برای مرد صادر شود معمولاً زوج برای پرداخت دین خود از دادگاه مهلت می گیرد.

لازم به ذکر است زمانی که برای دریافت حکم اعسار و همچنین مطالبه مهریه یک وکیل واحد اخذ شود روند کار بسیار بهتر و منطقی‌تر پیش می‌رود. زیرا وکیل در جریان شرایط زندگی هر دو طرف پرونده قرار گرفته و راحت تر می تواند امور را مدیریت کند. به این ترتیب روند مطالبه مهریه و اخذ حکم اعسار به نحوی پیش می‌رود که به صلاح هر دو طرف است.

البته ناگفته نماند که واژه اعسار و تقسیط دو مفهوم کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. همانطور که گفتیم شخصی که متقاضی اعسار است در واقع ادعای ناتوانی از پرداخت دینی که به عهده دارد را می کند و در پی آن از قانون مهلت می خواهد.

اما بحث قسطی کردن مهریه این است که شخص متعهد می شود که میزان مهریه را ماه به ما به مقدار تعیین شده پرداخت کند در صورتی که در حکم اعسار فقط مهلت خواسته می شود. بنابراین زمانی که برای شخص حکم اعسار صادر می‌شود پذیرفتن قسط بندی کردن مهریه بستگی به نظر قاضی دارد.

هزینه وکیل مهریه جهت قبول وکالت

هزینه وکیل مهریه جهت قبول وکالت بستگی به توافقی دارد که بین او و موکلش صورت گرفته است. بنابراین کسانی که می خواهند مطالبه مهریه به وکیل واگذار کنند باید در حین اخذ وکیل مهریه راجع به حق وکالت نیز با او توافق کنند.

به طور کلی هزینه ای که وکیل بابت انجام این کار از موکل خود دریافت می کند در قبال سود و منفعتی که برای او در پی دارد رقم قابل ملاحظه ای نیست. مهمتر از همه آنکه وکیل مهریه کمک می کند زوجه خیلی زود تر از آن چیزی که تصور می کند به حق خود دسترسی داشته باشید.

در صورتی که اگر قرار باشد روند مطالبه مهریه توسط خود زوجه انجام شود، ممکن است علاوه بر آن که زمان زیادی را از دست دهد به نتیجه مطلوب نیز نرسد. به این ترتیب نه تنها به حق خود نمی رسد بلکه کلی زمان و همچنین هزینه بابت رفت و آمد در این باره را از دست می دهد. اما در صورتی که با پرداخت مبلغی به عنوان دستمزد به وکیل مهریه خیلی راحت به حق خود خواهد رسید.

سوالات متداول

  • چند درصد مهریه به وکیل تعلق میگیرد؟

معمولا ۱۰ درصد از مهریه وصول شده به عنوان حق الوکاله به وکیل مهریه تعلق می گیرد که طرفین می توانند در این زمینه به توافق کلی نیز برسند و کمتر از این میزان نیز از موکل دریافت شود.

  • ایا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است؟

پرونده های مهریه به نوعی پرونده های مالی محسوب میشوند و برای پیش بردن آنها لازم است که به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان