آشنایی با وکیل پایه یک

وکیل کلمه ای عربی بوده و به فردی اطلاق می شود، که از طرف شخصی دیگر برای انجام برخی امور خاص مامور می شود. در واقع میان وکیل و شخص تقاضا کننده، قراردادی امضا می شود. در این قرارداد موضوع وکالت شرح داده شده و هردو طرف تعهدات و مسئولیت هایی را به عهده می گیرند. به قرداد منعقد شده میان وکیل و‌ طرف مقابل، قرارداد وکالت گفته می شود. وکیل معمولا تمام‌ تلاش خود را به کار می گیرد تا در مراجع قضایی  از حقوق و منافع موکل خود به صورت تمام و کمال حمایت کند. به همین دلیل امروزه در خصوص پیشبرد پرونده های حقوقی، کمک گرفتن از وکلای متخصص قطعا بسیار ضرورت خواهد داشت‌. حال حتما شما نیز بارها نام وکیل پایه یک را شنیده اید. همانطور که می دانید انتخاب یک‌ وکیل کاردان که بتواند بهترین نتیجه را برای پرونده اتان کسب کند، قطعا کار ساده ای نیست. معمولا افراد وکلای پایه یک‌ را انتخاب می کنند. اما طیف گسترده ای از اشخاص هنوز هم با وظایف و اختیارات این گروه از وکلا آشنایی نداشته، و همین می تواند انتخاب یک وکیل مناسب را برای آن ها دشوار تر سازد.

 به طور کلی وکلای پایه یک‌ از بهترین وکلای قوه قضائیه می باشند، که در حوزه حقوق تحصیل نموده اند. این دسته از وکلا مراحل بسیار پیچیده و دشواری را برای اخذ پرونده وکالت پایه یک طی می کنند. به همین دلیل فوق العاده معتبر بوده، و انتخاب اول افرادی می باشند که نیازمند کمک گرفتن از وکیل هستند‌. وکیل پایه یک معمولا تجربه زیادی دارد، و در اکثر پرونده های قضایی موفق عمل می نماید.

وکیل پایه یک کیست و‌ چگونه عمل می کند؟

وکلای پایه یک معمولا دشواری و پیچیدگی های زیادی را برای دریافت پرونده وکالت متحمل می شوند‌. چرا که اخذ مدرک و پذیرش به عنوان وکیل متخصص پایه یک، بسیار سختگیرانه بوده و سال ها طول می کشد. در درجه اول وکیل باید حداقل تا مقطع لیسانس یا بالاتر در رشته حقوق تحصیل نماید. پس از تحصیل نیز وکیل می بايست در آزمون پذیرش کارآموز کانون وکلا شرکت نماید.

این آزمون بسیار سختگیرانه بوده، و قبولی در آن قطعا فوق العاده دشوار خواهد بود. چرا که هرساله افراد زیادی در این آزمون شرکت نموده و رقابت بسیار تنگاتنگ خواهد بود‌. اگر وکیل بتواند در این آزمون موفق به کسب نمره قبولی شود، می بايست دو سال نیز در دوره کارآموزی شرکت‌ نماید. دوره کارآموزی وکیل نیز تحت نظر یک وکیل با تجربه و با سابقه خواهد بود.

پس از این مدت زمان کارآموز وکالت می تواند پروانه وکالت پایه یک خود را از کانون وکلا و قوه قضائیه دریافت نماید. در نتیجه پس از طی نمودن این پروسه سخت و طولانی فارغ التحصیلان حقوق می توانند به وکیل پایه یک دادگستری تبدیل شوند.

 

مطلب پیشنهادی : وکیل امور خانواده

 

حال نحوه عمل و خدماتی که وکیل کاردان پایه یک ارائه می نماید، شامل طیف گسترده ای می شوند. در ادامه به بررسی مهمترین خدمات این گروه از وکلا پرداخته ایم:

  • ارائه مشاوره کارآمد

یکی از مهمترین خدمات این گروه از وکلا ارائه مشاوره های کارآمد و‌ سازنده می باشد. وکیل متخصص پایه یک معمولا سعی می کند در طول جلسات مشاوره، به بهترین شیوه ممکن شما را راهنمایی کند. در جلسات مشاوره وکیل به شما کارآمد ترین راهکار ها را برای پیشبرد پرونده اتان توصیه خواهد کرد.

  • حضور در دادگاه

اکثر وکلای پایه یک‌ در کلیه جلسات دادگاه حضور یافته، تا بتوانند در مقابل قضات از حقوق موکلین خود دفاع نمایند. وکیل پایه یک با تکیه بر دانش حقوقی بالا و فن سخنوری خود، می تواند در جلب نظر قاضی و اثبات حقیقت در دادگاه به شما بسیار کمک نماید.

  • اطلاع دادن و بررسی ابلاغیه ها

معمولا در روند هرگونه شکایتی ابلاغیه های مختلفی برای طرفین یا اصحاب دعوا ارسال می شوند. وکیل این صدور این ابلاغیه ها را به اطلاع موکل خود رسانده، و  آن ها را مورد بررسی قرار خواهد داد.

  • تنظیم‌ لایحه، شکوائیه و دادخواست

تنظیم شکوائیه، لایحه و دادخواست باید حتما توسط یک وکیل مجرب و کاردان پایه یک انجام گیرد. چرا که اینگونه قطعا تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. وکیل پایه یک دادگستری تنظیم لایحه را به بهترین شیوه برایتان انجام داده، و هیچ جای نگرانی در این خصوص نخواهد بود.

وظایف وکیل پایه یک

حوزه فعالیت و دایره اختیارات وکیل پایه یک

معمولا در خصوص اختیارات وکلای پایه یک، سوالات زیادی در ذهن موکلین مطرح می شود. به طور کلی وکلای پایه یک‌ از دیدگاه قانونی می توانند در انواع دعاوی حقوقی و قضایی ورود نموده، و در کلیه پرونده ها حق فعالیت دارند.

 اما اختیارات آن ها تا حد زیادی بستگی به نظر موکل خواهد داشت. وکیل وظیفه دارد با توجه  به اختیارات دریافت نموده از موکلش، به فعالیت در خصوص پرونده بپردازد‌‌. پس در نتیجه وکیل پایه یک حق فعالیت و دخالت در اموری که، در حوزه اختیار او نیست را ندارد.

 در خصوص حوزه فعالیت وکلای پایه یک‌ نیز می بايست بگوییم این گروه از وکلا، در تمامی زمینه ها دارای تخصص می باشند. در نتیجه می توانند در انواع حوزه ها مثل خانواده، ارث و میراث، موضوعات کیفری و حقوقی و ….فعالیت نمایند.

وکیل پایه یک چه فرقی با وکیل پایه دو دارد؟

وکلای پایه یک‌ و پایه دو گرچه هردو از معتبر ترین وکلای قضایی می باشند، اما با یکدیگر متفاوت هستند. وکیل با تجربه پایه یک همانطور که در بالا نیز گفته شد، می تواند در تمامی پرونده های قضایی و ‌حقوقی فعالیت نماید. اما وکیل پایه دو تنها می تواند در پرونده های کیفری که جریمه آن ها حبس تعزیری کمتر از ده سال، و شلاق یا جزای نقدی است فعالیت کنند.

 دیگر تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو میزان سابقه و تجربه آن ها می باشد. معمولا وکلای پایه یک دارای تجربه و مهارت بالاتری هستند. همچنین وکلای‌ پایه یک قادرند در طول دوره کارآموزی خود نیز، پرونده های مختلف قضایی را قبول وکالت نمایند. در حالی که معمولا وکلای پایه دو نمی توانند در دوران کارآموزی فعالیت کاری داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره تلفنی رایگان