وکیل اوقاف

وکیل اوقاف در چه اموری فعالیت می کند؟

همانطور که می دانید همواره در ادیان الهی، کمک و یاری رسانی به همنوعان بسیار توصیه شده است. حال یکی از راه های کسب ثواب و فضیلت، و همچنین حمایت از همنوعان، وقف می باشد. وقف امری بسیار پسندیده بوده، و می تواند در رشد اقتصادی جوامع نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. در تعریف وقف می بايست بگوییم، هر مالی که توسط صاحب و مالک آن در راه رضای خدا و در جهت کسب ثواب، به امور خیریه بخشیده شده و صرف امور خیر شود، مال وقفی خواهد بود. حال در زمینه انجام وقف، افراد می بايست حتما از یک وکیل اوقاف حرفه ای و متخصص کمک بگیرند.

 وکلای اوقاف در این زمینه خدمات گوناگونی ارائه می کنند، و می توانند انجام این امر خیر و پسندیده را به بهترین شکل به انجام برسانند‌. وکلای اوقاف می توانند تمامی فعالیت های مربوط به امور وقفی را، در مراجع قضایی به انجام برسانند‌.

وکیل اوقاف کیست؟

وکلای اوقاف به وکلایی گفته می شود، که در این زمینه دارای دانش و تحصیلات حقوقی بوده و تجربه و توانایی فراوانی دارند. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که در این زمینه با مشکلات حقوقی مواجه هستید، توصیه می کنیم قبل از هر کاری حتما از یک وکیل وقف حرفه ای کمک‌ بگیرید.

 چرا که وقف معمولا موضوع حقوقی پیچیده ای بوده، و شرایط قانونی خاص خود را خواهد داشت. به همین دلیل دانش حقوقی وکیل اوقاف، به شما کمک خواهد کرد که امور مربوط به وقف خود را سریع تر به نتیجه برسانید. از مهمترین خدمات وکلای این حوزه، ارائه مشاوره قبل از اقدامات حقوقی می باشد.

‌ شما می توانید در خصوص وقف و شرایط قانونی آن، در جلسات مشاوره، از وکیل خود راهنمایی های لازم را دریافت کنید. همچنین وکیل تمامی امور اداری وقف را به انجام رسانده، و نیاز به هیچ اقدام خاصی از طرف شما نخواهد بود.

گرچه‌ کمک‌ گرفتن از وکیل اوقاف می تواند هزینه هایی را در بر بگیرد، اما به هر حال مزایایی بسیاری دارد که این هزینه ها را کاملا توجیه خواهند کرد.

وکیل اوقاف در تهران

نظارت وکیل اوقاف بر وقف و امور موقوفه

همانطور که گفتیم افراد می توانند هر نوع مالی را چه منقول و چه غیر منقول وقف نمایند. در این صورت هم مال وقفی و هم تمامی منافع آن، صرف امور خیر و کمک به نیازمندان می شوند. حال وقتی شما از وکیل کمک می گیرید، نیاز است که حتما وکالتی به او اهدا نموده تا امور وقفی را به انجام برساند.

در این صورت وکیل تمامی روال قانونی و اداری وقف را طی خواهد کرد. در درجه اول وکیل با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و دادگاه، مال مورد نظر را وقفی اعلام می نماید. در نتیجه مال به صورت سیستمی به عنوان مال وقفی ثبت می شود. سپس وکیل با توجه به صلاحدید شما، مال را صرف امور خیر خواهد کرد.

به عنوان‌ مثال اگر خواست شما ارائه ملکتان برای ساخت مدرسه، مسجد و ….باشد، وکیل مراحل قانونی آن‌ را طی نموده و انجام خواهد داد. وکیل اوقاف همچنین بر تمامی مراحل نظارت نموده، تا هیچ تخلفی رخ ندهد.

نظارت دولت در صورت عدم وجود وکیل اوقاف

بر خلاف تصور عموم افراد، دولت معمولا در زمینه امور وقفی فعالیت خاصی انجام نمی دهد. چرا که مالک اختیار انجام امور وقفی مال خود را دارد، و طبق همین روال وکیل با دریافت وکالت از او، می تواند عهده دار انجام این امور شود. حال اگر وکیلی وجود نداشته، و مالک مال از وکلای اوقاف کمک نگیرد، می تواند این کار را به دولت واگذار کند.

در چنین شرایطی دولت به جای وکیل اوقاف، تمامی امور وقف را به انجام می رساند. در این مورد معمولا دولت بر تمامی مراحل این امر، نظارت کامل خواهد داشت. حال مورد دیگری نیز وجود دارد، که در آن‌ بازهم دولت ممکن است به امور وقفی ورود نماید.

گاهی دیده می شود مالک مال با خلوص نیت و با هدف کمک‌ به همنوع، وکالت وقف را به وکیل اهدا می کند. اما وکیل مطابق قانون پیش نرفته و در زمینه انجام امور موقوفه مرتکب تخلفی می شود. یا اینکه بدون در نظر گیری حدود اختیارات خود در وکالتنامه، اقداماتی انجام می دهد.

 در این صورت دولت به پرونده مال وقفی ورود نموده، و تخلفات پیش آمده را رفع خواهد نمود. همچنین مالک نیز در این صورت حق عزل وکیل را خواهد داشت.

مهمترین ویژگی های وکیل اوقاف چیست؟

معمولا انتخاب وکیل وقف و اوقاف کاردان و با تجربه، کار ساده ای نیست. به همین دلیل می بايست در هنگام انتخاب وکیل، به برخی ویژگی ها توجه نمایید. وکلای حرفه ای دارای ویژگی و مشخصه هایی هستند، که می بايست آن‌ ها را در وکیل مورد نظر خود‌ جستجو کنید. در ادامه این ویژگی های مهم را نام برده ایم:

  • صداقت و راستی

در درجه اول وکیل اوقاف می بايست صداقت پیشه کند، و تمامی مراحل را با راستی و درستی پیش برود.

  • دانش و مهارت

دیگر ویژگی مهم وکیل، دانش و مهارت او می باشد. وکیل می بايست حتما از تخصص کافی برخوردار بوده، و بتواند اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد. مهارت وکیل در پیشبرد هرچه بهتر امور، بسیار کمک کننده خواهد بود.

  • تجربه کافی

وکیل اوقاف می بايست حتما در زمینه وقف مال و اموال، دارای تجربه کافی باشد. یعنی می بايست وکلایی کار آزموده را انتخاب کنید، که دارای سال ها سابقه کاری می باشند. این دسته از وکلا معمولا در انجام امور حقوقی پرونده های وقفی، موفق تر عمل می نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره تلفنی رایگان