جهت مشاره تلفنی رایگان با وکیل اسدی با شماره زیر تماس بگیرید:

وکیل ثبت برند(علامت تجاری)

وکیل ثبت برند (علامت تجاری) به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که به صورت تخصصی در زمینه ثبت برند و علائم تجاری فعالیت می کنند. بر اساس قانون صاحبان کسب و کارهای مختلف برای آنکه هویت مشخص و قابل استنادی داشته باشند باید برای مجموعه خود یک برند یا علامت تجاری مشخص انتخاب و ثبت نمایند. به بیان ساده علامت تجاری به عنوان یک نماد، نشان دهنده چهره و هویت یک شرکت یا مجموعه خدماتی و تجاری است که از طرح ها و روش های مختلف گرافیکی برای ماندگاری و ثبت بهتر  آن در ذهن مشتری استفاده می شود. ثبت برند (علامت تجاری) و دفاع از حق و حقوق صاحبان آن یک کار پیچیده حقوقی است که وکیل ثبت برند به دلیل آشنایی با قوانین این حوزه می تواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد.

برند یا علامت تجاری چیست؟

برند یا علامت تجاری به  نمادی گفته می شود که از آن به صورت خاص برای معرفی شرکت های مختلف تجاری و خدماتی استفاده می شود.

به عبارت ساده برند هویت و شناسنامه یک شرکت است که محصولات و خدمات آن را از محصولات و خدمات شرکت های دیگر متمایز می کند. به طور کلی با توجه به قوانین کشورهای مختلف از نمادهای مختلفی متشکل از حروف، اعداد، واژه ها، تصاویر، طرح ها، نقوش یا ترکیبی از آن ها برای ثبت شرکت های مختلف تجاری و خدماتی استفاده می شود.

این نمادها پس از ثبت در سازمان های مربوطه، محصولات و خدمات شرکت مورد نظر را از محصولات و خدمات شرکت های رقیب متمایز می کند.

بر اساس قوانین ایران برند یا نام تجاری شرکت های مختلف خدماتی و تجاری باید متشکل است از ۳ کلمه باشد که طراحان لو گوهای و برندهای تجاری پس از ثبت، نام مورد تایید با استفاده از حرف اول این سه کلمه نام شرکت مورد نظر را در شکل های مختلف گرافیکی برای ثبت در ذهن مخاطبان طراحی و عرضه می کنند.

طبق مفاد بند دال ماده ۴۰ قانون ثبت اختراعات، اعتبار قانونی یک برند پس از ثبت رسمی ۱۰ ساله است که این مدت قابل تمدید بوده و پس از اتمام زمان ۱۰ ساله صاحب یا صاحبان برند مورد نظر می توانند با مراجعه به سازمان مربوطه پس از پرداخت هزینه های مشخص، نسبت به تمدید آن به صورت نامحدود اقدام کرده و از خدمات معنوی و مادی  آن استفاده کنند.

مزایای ثبت برند

مزایای ثبت برند برای شرکت های مختلف خدماتی و تجاری قابل توجه و زیاد است به این معنا که ثبت برند یا نام تجاری  باعث می شود صاحبان شرکت های مختلف تولیدی و خدماتی  بتوانند به راحتی از حق و حقوق خود دفاع کرده و از مزیت های مختلف معنوی و مادی برند خود استفاده کنند.

 ثبت برند به عنوان نشان و هویت یک مجموعه خدماتی، تجاری یا تولیدی مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می شود.

  • ایجاد تمایز

ثبت علامت تجاری این مزیت را برای صاحبان حرف و مشاغل مختلف دارد که کالای آنها را از دیگر کالاهای رقیب برای مشتریان متمایز می کند و  مشتری یا استفاده کننده از آن نوع خدمات و کالاها به راحتی می تواند کالای مورد نظر خود را برای استفاده پیدا کند. ثبت برند این امکان را به تولید کننده یا ارائه دهندگان خدمات مختلف می دهد که بتوانند نظرات مشتریان را در مورد کالاهای خود دریافت کرده و بررسی نمایند.

سپس با لحاظ کردن نظرات مشتریان خود در تولید کالا یا خدمات ارائه شده  و تطبیق این موارد با خواست مشتری شرایط بهتری را برای رقابت با شرکت های همتراز به دست بیاورند.

  • قانونی شدن

قانونی شدن یکی از مزیت های مهم ثبت برند یا علامت تجاری است به این معنا که صاحبان کالاها یا خدمات مختلف پس از ثبت برند، در مراجع قانونی و اداری کشور دارای هویت و  شناسنامه می شوند و دیگر افراد جامعه نمی توانند کالاها یا خدمات مشابه را با نام ثبت شده به مشتریان ارائه دهند و در صورتی که این اتفاق بیفتد صاحبان برند مورد نظر می توانند از ارائه دهندگان کالاها یا خدمات مشابه با آن نام جلوگیری کنند.

پس از ثبت قانونی برند صاحبان آن به راحتی و با خیال آسوده می توانند کالاها و خدمات خود را بدون هیچ‌ ترس و دلهره ای از کپی و همسان سازی آن  به وسیله افراد فرصت طلب به مشتریان ارائه دهند.

  • بازاریابی

بازاریابی یکی دیگر از مزایای مهم ثبت برند یا علامت تجاری است به این معنا که صاحبان خدمات و کالاهای مختلف برای آنکه بتوانند کالا یا خدمات خود را به مشتریان و افراد متقاضی معرفی نمایند باید دارای یک برند یا نام تجاری مشخص باشند.

 برند یا نام تجاری این امکان را برای صاحبان خدمات، تولید کنندگان یا عرضه کنندگان محصولات مختلف فراهم می کند که بتوانند با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی مختلف کالاها و خدمات خود را به متقاضیان معرفی کرده و توجه آنها را به سوی خود جلب کنند.

  • وام و سرمایه

وام و سرمایه از امتیازات مهم و اساسی در ثبت برند یا علامت تجاری است به این معنا که ثبت برند یا علامت تجاری می تواند به عنوان یک عنصر ایجاد کننده اعتبار برای یک شرکت در مقابل نهادهای پولی و مالی دولتی و خصوصی عمل کرده و صاحبان برند مورد نظر  بتوانند راحت تر ،اعتبارات مالی و پولی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 ثبت برند باعث به رسمیت شناخته شدن شرکت های مختلف در مقابل نهادهای پولی و مالی دولتی و خصوصی می شود و اگر برند مورد نظر از اعتبار کافی در سطح جامعه برخوردار شود براحتی می تواند از این امتیاز به عنوان عنصری اطمینان بخش استفاده نماید.

  • ایجاد دارایی

ایجاد دارای یا کالای سرمایه ای یکی دیگر از مزیت های ثبت برند یا علامت تجاری است به این معنا که وقتی یک برند مشخص ثبت می شود اگر عملکرد مناسب و با کیفیتی  در  عرصه بازار های  مالی و سرمایه ای کشور داشته باشد این امر باعث بالا رفتن اعتبار شرکت و شناخته شدن برند مورد نظر می شود.

به شکلی که برند مورد نظر ارزش مالی پیدا کرده و صاحب یا صاحبان آن می توانند در صورت دلخواه آن را به فروش برساند و یا افراد مختلف در نقاط دیگر با پرداخت هزینه و گرفتن امتیاز از نشان مورد نظر برای عرضه خدمات و کالاهای  تحت لیسانس استفاده نمایند که این امر باعث بالا رفتن درآمد صاحبان برند می شود.

  • نمایندگی

نمایندگی یکی دیگر از مزیت های ثبت یک برند خاص است به عبارت ساده صاحب یا صاحبان برند های مختلف پس از ثبت علامت تجاری یا برند مورد نظر خود می توانند نمایندگی کالاها یا خدمات خود را در نقاط مختلف به اشخاص دیگر واگذار نمایند تا آنها بتوانند با استفاده از برند ثبت شده کالاها یا خدمات مورد تایید را به مشتریان عرضه کنند.

ارائه نمایندگی برند یا علامت تجاری به افراد یا شرکت های مختلف می تواند یک منبع جدید درآمد برای صاحبان برند مورد نظر باشد.

یک وکیل چطور می تواند در ثبت علامت تجاری به شما کمک کند؟

یک وکیل به دلیل آشنایی با قوانین حوزه تجارت  به سرعت می تواند  با فراهم کردن اسناد و مدارک لازم، موانع ثبت یک علامت تجاری را برطرف کرده و شرایط ثبت را تسهیل نماید.

از جمله کارهای وکیل که می تواند در ثبت علامت تجاری به شهروندان کمک کند می توان به مواردی مانند بررسی علامت تجاری یا لوگو مورد نظر افراد خواهان ثبت علامت تجاری و مطابقت آن با شرایط قانونی ثبت اینگونه علائم اشاره کرد.

هرچند صاحبان شرکت های مختلف خدماتی و تولیدی تلاش می کنند نام یا نشان های مطابق با شرایط شرکت یا واحد تولیدی خود را برای ثبت به مراکز ثبت عناوین تجاری ارائه دهند اما باید به این نکته توجه داشت که قانون یک چهارچوب مشخص برای نامگذاری برندها و علامت های تجاری مختلف در نظر گرفته است که بدون رعایت کردن این ضوابط امکان ثبت اینگونه علائم و  نام های تجاری وجود ندارد و ممکن است با منع قانونی مواجه شود.

بنابراین افراد خواهان ثبت علامت تجاری قبل از انجام هر کاری باید  با یک وکیل حاذق مشورت کرده و پس از آگاهی از ضوابط قانونی، نام یا برند تجاری مورد نظر خود را انتخاب نمود.

معمولا در این شرایط وکیل ثبت علامت تجاری  در زمان تنظیم اظهار نامه ثبت مشاوره های تخصصی لازم را در زمینه انتخاب نام مناسب به افراد متقاضی ارائه می دهد.

سپس در صورتی که نام تجاری انتخاب شده مورد تایید قرار نگیرد، وکیل مورد نظر با تنظیم لایحه دفاعیه و ارائه دلایل قانونی  به ثبت نام تجاری  انتخاب شده کمک می کند به شکلی که صاحبان حرف و مشاغل تجاری می توانند به حداقل های ممکن دست پیدا کرده و لازم نباشد اسم جدیدی را برای ثبت به این مراکز ارائه دهند.

لذا کسانی که قصد ثبت نام و عناوین یا لوگو های تجاری را برای کالاها یا خدمات خود را دارند بهتر است برای جلوگیری از سرگردانی در پیچ و خم های اداری از مشورت با وکلاء حاذق و با تجربه ای استفاده کنند که در زمینه ثبت علامت تجاری فعالیت می کنند.

همچنین شرکت های مختلف تولیدی و خدماتی که در خارج از کشور فعالیت می کنند یا قصد فعالیت در خارج از کشور را دارند بهتر است قبل از انجام هر کاری با کمک گرفتن از وکلاء و حقوقدان هایی که در ثبت علامت تجاری خارج از کشور فعالیت می کنند نسبت به ثبت علامت و برند شرکت خود اقدام نمایند تا در آینده دچار مشکل نشوند و بهتر بتوانند کالاها یا خدمات خود را در کشورهای هدف به مشتریان عرضه کنند.

◁◁ مطلب پیشنهادی: وکیل شرکت

بهترین وکیل ثبت علامت تجاری

بهترین وکیل ثبت علامت تجاری، وکیلی است که از  تجربه و تخصص لازم در زمینه ثبت علائم تجاری در سازمانها و نهادهای  داخلی و خارجی برخوردار باشد و بتواند راهنمایی ها و مشاورهای  لازم را به افراد و شرکت  های خواهان ثبت علائم تجاری در زمینه انتخاب نام مناسب، فراهم کردن مدارک مورد نیاز و ثبت این علائم ارائه دهد.

بهترین وکیل ثبت علامت تجاری به دلیل برخوردار از دانش و تجربه لازم می تواند پروسه ثبت علامت تجاری در سازمان  های داخلی و خارجی را در یک فاصله زمانی کوتاه انجام داده و از حقوق موکلین خود به عنوان صاحبان این علامت  های تجاری در مواجهه با مشکلات و چالش  های پیش رو دفاع نماید.

هزینه وکیل ثبت برند

هزینه وکیل ثبت برند یا علامت تجاری با توجه به سابقه،  توانایی و تجربه وکیل می تواند متفاوت باشد. لذا تعیین یک هزینه یکسان برای همه وکلایی که در زمینه ثبت برند یا علامت تجاری فعالیت می  کنند کاری سخت و غیر منطقی است.

همچنین پیچیدگی و شرایط سخت ثبت برندهای مختلف از دیگر عوامل تاثیرگذار در هزینه وکیل ثبت برند است. با این اوصاف به صورت سالانه هزینه  وکیل ثبت برند پس از مشورت نهادهای تصمیم گیرنده با کانون وکلاء تعیین و ابلاغ می  شود که در حال حاضر هزینه وکیل ثبت برند، مبلغی بین شش تا هشت  میلیون تومان است که با توجه به پیچیدگی و سختی کار تعیین می  شود.

همچنین در پاره ای از موارد ممکن است هزینه ثبت برند به صورت توافقی تعیین شود که این امر در گرو گفتگو و توافق طرفین یعنی وکیل ثبت برند تجاری و موکل است.

سخن پایانی

وکیل ثبت برند (علامت تجاری) به وکیلی گفته می  شوند که به صورت تخصصی در زمینه ثبت برند یا علامت تجاری فعالیت می کند یا راهنمایی ها و مشاوره های لازم  را در این زمینه به شهروندان ارائه می دهد.

برند یا علامت تجاری شناسنامه یا هویت افراد یا گروه های فعال در زمینه فعالیت های مختلف تجاری و خدماتی است که آن ها را از شرکت های رقیب متمایز می کند.

مزایای ثبت برند با توجه به نوع برند  و شرایط آن می تواند متفاوت باشد که از آن جمله می توان به مواردی مانند قانونی شدن یک فعالیت تجاری یا خدماتی، تمایز یک کالا یا خدمات با کالاها و خدمات دیگر، امکان بازاریابی، واگذار نمودن نمایندگی یک برند، تبدیل شدن یک برند به سرمایه، تسهیل شرایط برای دریافت اعتبارات پولی و مالی از نهادهای مربوطه و غیر اشاره کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان