جهت مشاره تلفنی رایگان با وکیل اسدی با شماره زیر تماس بگیرید:

نحوه دفاع در دادگاه نفقه

نفقه به چند دسته تقسیم می شود؟

 مطابق قانون نفقه زوجه یکی از مهمترین حقوق زنان بوده، که می توانند هر زمان که بخواهند آن را مطالبه نمایند. نفقه در واقع به هزینه های زندگی زن گفته می شود؛ این هزینه ها شامل موارد مختلفی از جمله خوراک، مسکن، پوشاک و …می شوند‌‌.

حال طبق قانون مرد وظیفه پرداخت کلیه هزینه های زندگی زن یا همان نفقه را بر عهده دارد. از بدو عقد و ازدواج، پرداخت نفقه باید توسط مرد صورت گیرد. مقدار نفقه نیز برای هر فرد متفاوت بوده، و با توجه به سن، جایگاه اجتماعی، تحصیلات و …..تعیین می شود.

حال نفقه در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شود، که در زیر به شرح آن ها پرداخته ایم:

  • نفقه زوجه

یکی از انواع نفقه را می توان، نفقه ای که به زوجه پرداخت می شود دانست. همانطور که در بالا نیز گفتیم مرد مسئول تامین هزینه های زندگی زن‌ بوده، و باید نفقه را به طور کامل به او پرداخت نماید.

  • نفقه فرزندان

عموم افراد تصور می کنند، نفقه تنها مختص زوجه می باشد. اما اینطور نیست و نفقه به فرزندان نیز تعلق خواهد گرفت‌‌. مطابق قانون پدر موظف است تمامی هزینه های زندگی فرزندان را، تحت عنوان نفقه پرداخت نماید. اما زمان پرداخت نفقه به فرزندان در قانون مشخص شده است. مرد باید نفقه زوجه را تا زمانی که در نکاح او می باشد، به طور کامل پرداخت نماید‌.

 اما این مسئله در خصوص فرزندان صدق نمی کند‌. پدر موظف است هزینه های زندگی فرزند پسر را تا اتمام ۱۸سالگی اش پرداخت کند‌. اما اگر پسر در حال تحصیل باشد، زمان پرداخت نفقه تا بعد از اتمام مدت زمان تحصیل خواهد بود‌. در خصوص نفقه فرزند دختر نیز، تا اتمام تحصیلات و قبل از ازدواج، پدر مسئول پرداخت هزینه های زندگی او خواهد بود.

 

مطلب پیشنهادی : وکیل مهریه

 

آیا نپرداختن نفقه جرم است؟

پرداخت انفاق زن قانونا بر عهده مرد است. پس می توان‌ گفت مرد در قبال نفقه زوجه مسئولیت قانونی دارد. حال اگر مرد با وجود اینکه وضعیت مالی مطلوبی داشته است، از پرداخت نفقه خودداری نماید، مطابق قانون مجرم شناخته می شود‌.

چرا که قانونا عدم پرداخت هزینه های زندگی زوجه توسط مرد جرم محسوب شده، و تحت عنوان ترک انفاق از آن نام برده می شود‌. در صورتی که مرد مرتکب چنین جرمی شود، مجازات قانونی در خصوص او اعمال خواهد گردید. مجازات عدم پرداخت نفقه زوجه مابین سه الی پنج ماه حبس خواهد بود.

دفاع در دادگاه نفقه

نحوه دفاع مرد در دادگاه نفقه

گاهی دیده می شود که زن در حین طلاق یا قبل از آن، نفقه خود را مطالبه می کند. در این صورت زن در دادگاه ادعا می نماید که مرد از پرداخت نفقه او، اجتناب نموده است. در چنین مواردی دادگاه به بررسی دقیق تر پرونده پرداخته، و در صورتی که ادعای زن صحیح باشد، مرد به مجازات قانونی محکوم خواهد گردید.

 علاوه بر این مرد در این حالت مکلف است نفقه پرداخت نشده را، به طور کامل به زن بپردازد. اما گاهی ادعای زن صحیح نیست، و مرد نفقه اش را کاملا پرداخت نموده است‌. در این صورت موضوع دفاع در دادگاه نفقه زوجه مطرح می شود. در چنین شرایطی مرد می تواند ادعای زن در دادگاه را رد نماید.

اینگونه دادگاه به بررسی دقیق تر خواهد پرداخت  و در صورتی که زن نفقه اش را دریافت نموده باشد، شکایت او رد خواهد شد. همچنین در این صورت مرد می تواند تقاضای اعاده حیثیت نیز نماید. چرا که ادعای زن صحیح نبوده، و مرد در دادگاه به ناحق متهم گردیده است. همچنین مرد می تواند ادعای نفقه فرزند را نیز رد نماید. اگر فرزند متعلق به مرد نباشد، بیش از ۱۸سال سن داشته باشد و یا ازدواج نموده باشد، مرد می تواند ادعای مطالبه نفقه او را کاملا رد نماید.

◁◁ مطلب پیشنهادی: وکیل نفقه زن

نحوه دفاع زن در دادگاه نفقه

برای اینکه زن مشمول دریافت نفقه شود باید اثبات کند همسرش نفقه را پرداخت نکرده است و نحوه دفاع زن در دادگاه نفقه را به طور کامل بداند. در زیر قصد داریم نحوه دفاع از نفقه و راه‌های اثبات این دعوا که در قانون مطرح است را به‌عنوان کلید گشایش بیان کنیم. این راه‌ها شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • در بعضی از دادگاه‌های خانواده این اعتقاد وجود دارد که اثبات جاری‌شدن صیغه عقد برای دریافت نفقه کفایت می‌کند؛ در اغلب دادگاه‌ها زمانی که این دعوا از سمت زوجه مطرح می‌شود به این اصل واقف می‌شوند که شوهر نفقه را پرداخت نکرده است و باید مستنداتی ارائه دهد تا خلاف آن را ثابت کند.
  • برخی قضات نیز معتقدند زمانی که زن و شوهر با هم زندگی مشترک داشته‌اند، پس به این معنی است که مرد نفقه را پرداخت کرده است؛ در شرایطی که قاضی پرونده این نظر را ارائه دهد زوجه باید عدم پرداخت را ثابت کند.

درصورتی‌که مرد مستنداتی مانند فیش‌های واریزی که نشان‌دهنده پرداخت مبالغی به‌صورت ماهیانه را به دادگاه ارائه دهد، اینجاست که زن باید ثابت کند واریزی‌ها برای نفقه نبوده است. به طور مثال مبالغی که به‌صورت ماهیانه به‌حساب او واریز شده، بابت وام یا بدهی مرد بوده است.

لزوم استفاده از وکیل در پرونده های مربوط به مطالبه نفقه زوجه

توصیه می کنیم در پرونده های مطالبه نفقه، پیش از هرکاری با یک وکیل حرفه ای و متخصص مشورت نماييد. کمک گرفتن از وکلا در اینگونه پرونده ها، بسیار‌ اهمیت دارد. چرا که پرونده های مربوط به نفقه معمولا پیچیدگی های زیادی دارند. کمک گرفتن از یک وکیل توانا و کاردان، می تواند مزایای زیر را برایتان به همراه داشته باشد:

  • تنظیم لوایح

برخی از افراد تصور می کنند تنظیم لایحه کار ساده ای بوده، و مواردی را در آن ذکر می کنند که تصور می کنند در دادگاه به سودشان خواهد بود‌. در حالی که کاملا بلعکس این‌ مسئله اتفاق می افتد. تنظیم لایحه مربوط به نفقه زوجه نیاز به دارا بودن دانش زیادی دارد، و باید حتما توسط وکیل صورت گیرد. وکیل به گونه ای لوایح و دادخواست های پرونده شما را تنظیم می کند، که بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشند.

  • حضور در دادگاه

وکیل به همراه شما در جلسات دادرسی دادگاه حاضر خواهد شد. در این جلسات وکیل با توجه به دانش خود، به صورت تمام و کمال به دفاع از حقوق شما خواهد پرداخت‌.

  • ارائه بهترین راهکار ها

وکیل نفقه زوجه در جلسات مشاوره تمامی جوانب پرونده شما را بررسی نموده، و شما را از مشکلات و موانع احتمالی آگاه خواهد ساخت‌. در نتیجه می توانید از وکیل بهترین و کار آمد ترین راهکار ها، برای پیشبرد پرونده اتان را دریافت کنید. در نتیجه اینگونه درصد موفقیت پرونده اتان در دادگاه و جلب نظر قاضی، افزایش می یابد.

محبوب‌ترین مقالات
خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان