ممنوع الخروجی بابت مهریه

ممنوع الخروجی بابت مهریه روشی قانونی برای جلوگیری از خروج افرادی است که بدهی مهریه دارند. افرادی که بدهی مهریه دارند و بنا به درخواست زوجه قانون آنها را مکلف به پرداخت بدهی مهریه کرده است اگر در مورد آن ها ظن خروج از کشور وجود داشته باشد و یا در صورت عدم ممنوع الخروج بودن ممکن باشد کشور را ترک کنند قانون شرایطی فراهم کرده است که تا انجام تعهد مشخص شده ممنوع الخروج شوند. اگر فردی که محکوم به پرداخت مهریه شده است بدون اطلاع کشور را ترک کند روال قانونی دریافت مهریه ممکن است سخت و حتی غیر ممکن شود چون خیلی از کشورها ممکن است توافقی با کشور ایران در استرداد مجرمین  امضا نکرده باشند یا تعهد و توافقی  نسبت به همکاری با پلیس بین الملل یا اینترپل نداشته باشند. در چنین شرایطی زوجه برای گرفتن مهریه با در دست داشتن سند رسمی ازدواج ابتدا به  اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و مهریه خود را درخواست می نماید.  در ادامه  فرمی به او داده می شود که پس از تکمیل فرم می بایست به دفتر ازدواجی که  عقد در آن انجام و ثبت شده است مراجعه کند سپس در ادامه کار تقاضای اجرای مهریه نماید. پس از صدور اجرائیه  زوجه می تواند به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و در آنجا اموال زوج را توقیف و او را ممنوع الخروج نماید.

قانون جدید ممنوع الخروجی مهریه

با توجه به ماده ۲۳ قانون محکومیت های مالی در هر دعوای حقوقی که پرداخت مهریه هم در شمول آن قرار می گیرد. طبق روال جاری زوجه پس از صدور حکم دادگاه بنا بر محکومیت فرد به پرداخت مهریه یا عدم قسط بندی  شدن آن به وسیله زوج می تواند از دادسرای صادر کننده حکم، تقاضای صدور قرار ممنوع الخروجی شوهر یا زوج را نماید.

همچنین بر اساس ماده 17 قانون گذرنامه دولت می تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و متخلفین اجرائیات دادگستری و ثبت اسناد و املاک که از انجام تعهدات ارزی و ریالی خود طبق ضوابط و مقرراتی قانونی کوتاهی کرده ‌اند جلوگیری نماید.

 بر اساس ماده ۲۰۱ آیین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی مصوب سال ۱۳۸۷ در مواردی که فرد متعهد در راستای اجرای ماده ۱۷ قانون گذرنامه مصوب سال ۵۱ ممنوع الخروج شده باشد و به هر دلیل بخواهد برای یک نوبت حداکثر شش ماه کشور را ترک کند می‌بایست ابتدا درخواست خود را به مراجع قانونی ارایه دهد سپس اشخاص ثالثی باید ملکی را جهت ضمانت برای مراجعت دوباره فرد به کشور به مراجع قانونی معرفی نمایند‌ که در رهن یا  توقیف نباشد.

 در شرایطی ملک معرفی شده به وسیله کارشناسان رسمی بررسی می شود.  پس از قطعیت یافتن ضمانت ملک معرفی شده صورت جلسه ای با حضور رئیس اداره ثبت یا مسئول اجرایی تنظیم و مراتب جهت بازداشت ملک مورد نظر و انعکاس در سوابق ثبتی آن به اداره ثبت مربوطه معرفی می گردد. بطور کلی این گونه می توان گفت که پس از صدور رای محکومیت مهریه اگر فرد محکوم، مهریه را در مهلت مقرر شده پرداخت نکرده باشد.

 زوجه می‌تواند از مراجع سه گانه  اداره ثبت اسناد و املاک کشور، پلیس راهور و بانک مرکزی صورت اموال زوج را درخواست کرده و در صورتی که اموال ثبت شده زوج تکافوی پرداخت مهریه زوجه را نکند و هم چنین حکمی از سوی دادگاه در خصوص اعسار یا عدم توان مالی محکوم علیه پرداخت مهریه صادر نشده باشد زوجه می تواند از قاضی اجرای پرونده درخواست صدور قرار ممنوع الخروجی زوج را مطرح نماید.

 باید به این نکته توجه کرد که درخواست ممنوع الخروج کردن بدهکار مهریه به درخواست محکوم علیه زمانی ممکن می شود که رای قطعی بابت محکومیت بدهکار از سوی دادگاه صادر شده باشد. همچنین زمانی که رای ممنوع الخروج شدن بدهکار مهریه از سوی دادگاه صادر می شود فرد محکوم علیه می تواند  ظرف  مدت ۲۰ روز اعتراض خود را نسبت به رای صادر شده به دادگاه تجدید نظر ارائه دهد.

نمونه فرم درخواست ممنوع الخروجی همسر

نمونه فرم درخواست ممنوع الخروجی همسر را زوجه می تواند با ارائه  سند رسمی و عقدنامه قانونی  به اداره ثبت اسناد دریافت نماید. روال دریافت نمونه فرم درخواست ممنوع الخروجی همسر به این شکل است که اگر زوج بابت مهریه به همسر خود بدهکار باشد زوج می توان برای اطمینان از دریافت حقوق قانونی خود و جلوگیری از خروج شوهر از کشور با در دست داشتن سند رسمی ازدواج به ادارات ثبت اسناد مراجعه کرده و مهریه خود را مطالبه نمایند.

وقتی که زوجه به اداره ثبت اسناد مراجعه می‌ کند فرمی به او داده می ‌شود که پس از تکمیل مندرجات باید به دفتر ازدواجی که عقد ازدواج در آن ثبت شده است مراجعه کرده و تقاضای صدور اجرائیه برای دریافت مهریه نماید.

پس از تکمیل فرم ممنوع الخروجی همسر به وسیله متقاضی و دفتر عقد و ازدواج رسمی و صدور اجرائیه زوجه می تواند به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و اگر زوج  اموالی دارد  توقیف و او را ممنوع الخروج نماید.

مطلب پیشنهادی : وکیل مهریه در تهران 

سخن پایانی

ممنوع الخروجی بابت مهریه روشی است که از طریق آن زوجه می تواند برای اطمینان از دریافت به موقع مهریه خود، زوج یا شوهر را ممنوع الخروج کند. قانون جدید ممنوع الخروجی مهریه شرایطی فراهم آورده که اگر زن از باقی ماندن شوهر در کشور و پرداخت مهریه خود اطمینان خاطر نداشته باشد می تواند با مراجعه به مراجع قانونی و انجام روال مرسوم شوهر خود را ممنوع الخروج نماید.

 نمونه فرم درخواست ممنوع الخروجی همسر برای انجام روال قانونی ممنوع الخروج کردن زوج زمانی به فرد متقاضی داده می شود که به اداره ثبت مراجعه نمایید.

 ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در دعاوی حقوقی که مطالبه مهریه را هم در بر می گیرد به وضوح بیان می کند که وقتی زن دادخواست وصول مهریه را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مراجع قانونی ارائه دهد. معمولا پس از طی مراحل رسیدگی، دادگاه رای به محکومیت مرد و پرداخت مهریه صادر می کند.‌

در این شرایط اگر‌ مرد از پرداخت مهریه امتناع کرده یا درخواست قسمت بندی مهریه نکند زوجه می تواند از دادگاه صادر کننده حکم پرداخت مهریه، تقاضای صدور قرار ممنوع الخروجی شوهر خود را نماید.

در چنین حالتی اگر مرد در مدت یک ماهی که دادگاه برای پرداخت مهریه تعیین کرده است نسبت به پرداخت مهریه، درخواست اعسار یا تقسیط مهریه اقدام نکند دادگاه موظف است درخواست زن مبنی ممنوع الخروج کردن مرد را در دستور کار قرار داده و حکم صادر کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان