نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز به این شکل است که ابتدا باید عدد شاخص سال مطالبه مهریه تقسیم بر عدد شاخص سال ازدواج شود. سپس حاصل این تقسیم ضربدر میزان و مقدار مهریه مندرج در سند ازدواج گردد.‌ در نهایت میزان مهریه به نرخ روز مشخص می شود. البته باید توجه داشت محاسبه مهریه به نرخ روز زمانی  کاربرد دارد که مبلغی پول یا وجه رایج مملکت به عنوان مهریه زن در نظر گرفته شده باشد. معمولاً در گذشته پول به عنوان مهریه زن در نظر گرفته می شد اما امروزه برای تعیین میزان مهریه از طلا و سکه استفاده می شود لذا برای طلا و سکه ‌به روز رسانی و محاسبه نرخ تورم محلی از اعراب ندارد و نرخ سکه و طلا هر ساله با توجه به میزان تورم به صورت خودکار به روز می شود.

محاسبه مهریه به نرخ روز 1401

برای محاسبه مهریه به نرخ روز در سال 1401 خورشیدی باید ابتدا بر اساس جدول منتشر شده بانک مرکزی عدد شاخص تورم در سال 1401 مشخص شود سپس عدم شاخص تورم در سال 1401 خورشیدی تقسیم بر عدد شاخص تورم سال ازدواج گردد.

سپس حاصل تقسیم و عدد بدست آمده در عدد و رقم یا میزان مهریه درج شده در سند ازدواج ضرب شود، عدد بدست آمده رقم به روز مهریه در سال 1401 است.

لذا با در اختیار داشتن عدد شاخص تورم منتشر شده بانک مرکزی و تقسیم آن بر شاخص تورم سال ازدواج و ضرب ‌آن بر میزان و‌مبلغ مهریه مندرج در سند ازدواج، رقم واقعی و به روز مهریه مشخص می شود همانطور که گفته شده این فرمول زمانی کاربرد دارد که مهریه زوجه با پول رایج مملکت ارزش گذاری شده باشد.

تبدیل مهریه به نرخ روز

اگر مهریه تعیین شده وجه رایج مملکت باشد به دلیل تورم و مشکلات اقتصادی ممکن است به صورت سالانه ارزش پول مورد نظر کاسته شود؛ لذا بهترین روش برای حفظ ارزش مهریه مورد نظر تبدیل مهریه به نرخ روز است.

همانطور که گفته شد برای تبدیل مهریه به نرخ روز باید بر اساس جداول سالانه ای که بانک مرکزی از شاخص تورم منتشر می کند تورم سال مطالبه مهریه مشخص شده و تقسیم بر شاخص تورم سال خوانده شدن عقد ازدواج و ثبت محضری آن شود.

سپس عدد به دست آمده ضربدر میزان و رقم مهریه مندرج در عقدنامه شود بدین ترتیب تبدیل مهریه به نرخ روز انجام می شود و زوجه در صورت نگرفتن مهریه خود می تواند آن را به نرخ روز از زوج مطالبه نماید.

◁◁ مطلب پیشنهادی: بهترین وکیل مهریه در تهران

موضوع محاسبه مهریه به نرخ روز شامل چه مواردی می شود؟

موضوع محاسبه مهریه به نرخ روز فقط مختص به وجه رایج مملکت است و شامل انواع دیگر مهریه مثل ماشین، سکه، ملک و غیره نمی شود. چون هر مالی به غیر از وجه رایج مملکت به عنوان مهریه در نظر گرفته شود خود به خود با گذشت زمان نرخ آن به روز می شود.

فقط به دلیل تورم سالانه ارزش پول ملی ممکن است در طی سالیان متوالی کاسته شود.‌ طی سال های اخیر  به  دلیل مشکلات اقتصادی و روند تورمی شدید اکثر خانواده ها  برای جلوگیری از کاهش ارزش مهریه آن را در قالب سکه یا طلا تعیین می کنند.

از ویژگی های طلا یا سکه آن است که خود به خود ارزش آن به روز شده و مشکلات تورمی تاثیری در میزان ارزش آن ندارد.

محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت آنلاین چگونه انجام می‌شود؟

به دلیل آنکه ممکن است محاسبه مهریه به نرخ روز از طریق فرمول مشخص شده به شکل دقیق انجام نشود و ایرادات قانونی بر آن وارد باشد، مرکز مشاوره قوه قضاییه برای جلوگیری از این مشکل اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای نموده است که افراد بتوانند با استفاده از آن میزان مهریه خود را به نرخ روز محاسبه نمایند.

برای محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت آنلاین، فرد متقاضی ابتدا باید به  سایت وسامانه مرکز مشاوره قوه قضاییه مراجعه کرده و گزینه محاسبه مهریه را انتخاب نماید سپس در ادامه با وارد کردن اطلاعات خواسته شده و طی شدن مراحل کار مهریه به نرخ روز محاسبه شده و در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در گذشته مهریه اکثر افراد با مبالغی مشخص از وجه رایج مملکت مشخص و تعیین می‌گردید. اما به دلیل نرخ تورم شدید سالانه، به مرور مبلغ تعیین شده ارزش خود را از دست داده و به مبلغ ناچیزی تبدیل می گردید.

لذا برای جلوگیری از این مشکل، در صورت مطالبه مهریه از طرف زوجه ابتدا نرخ مهریه به روز رسانی می شد سپس مرد موظف بود آن را به زوجه  پرداخت نماید.

طریقه به روز رسانی نرخ مهریه به این صورت است که ابتدا باید نرخ و شاخص تورم سال مطالبه مهریه تقسیم بر نرخ و شاخص تورم سال ثبت عقد ازدواج شود سپس عدد به دست آمده ضرب در میزان و مبلغ مهریه شود تا نرخ به روز مهریه مشخص گردد.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  مرکز مشاوره قوه قضاییه خرابه!

  پاسخ
 • عمران
  1 مهر 1402 14:18

  سلام مهریه دو هزار تومانی سال ۱۳۴۹ در سال جاری ۴۰۲ چقد میشه لطفا

  پاسخ
 • حقیقت تلخ هستم
  28 بهمن 1402 18:22

  سلام وقت بخیر.
  من سال ۹۸ رفتم دادگاه واسفند ۹۹ مبلغ ۲۷۶ ملیون دادم تا از زندان ازادم کردن چون در شورای حل اختلاف که دادگاه وقت داده بود دستگیرم کردن .
  مگه وقتی دادگاه تمام نشده جلب صادر میکنن
  ۸ روز مانده به پایان سال جلب صادر میکنند .
  منی که اعسار نوشتم و هنوز وقت دارم چرا باید دستگیر بشم .
  کل مبلغ که دادگاه تایین کرده من دادم . چرا دیر کرد ۲ سال حساب کردن
  مبلغ ۲ سال دیر کرد شده ۳۲۱ ملیون
  الان نرخ امروز دیر کرد شده ۵۸۶ ملیون تازه تا اسفند۱۴۰۱ حساب کردن
  چرا پول منو از اصل کم میکنند .ولی به روز حساب نمیکنن
  کسی اگه جواب این سوال ها می‌دونه به من بگه ممنون میشم .
  در اخرراهنمایی کنید من چیکار کنم تا خونه ام مزایده نشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان