رفع توقیف حساب بانکی مهریه

رفع توقیف حساب بانکی مهریه زمانی قابلیت اجرا پیدا می کند که مدارک و ملزومات مورد نیاز جهت طرح دعوای رفع اثر از اموال توقیفی غیر منقول وجود داشته باشد. برای رفع توقیف حساب بانکی مهریه در درجه اول می بایست تکلیف پرداخت مهریه یا تقسیط مهریه در مراجع قانونی مشخص شود یا زوج بتواند با زوجه بر سر چگونگی پرداخت مهریه به توافق برسد. پس انجام امور مقدماتی رفع توقیف از حساب بانکی مهریه نوبت به مدارک مورد نیاز جهت طرح رفع اثر از اموال توقیفی غیر منقول می رسد که از آن جمله می‌توان به تصویر سند یا سند پرداخت برابر اصل  بدهی یا تصویر توافق کتبی معتبر با ثبت قانونی بر سر چگونگی پرداخت بدهی، کارت ملی یا مدارک شناسایی معتبر جهت احراز هویت و کارت خود پرداز بانکی جهت پرداخت هزینه های دادرسی اشاره کرد.

مهریه چیست روال قانونی گرفتن آن چگونه است؟

مهریه مالی است که  برای  عقد ازدواج در نظر گرفته می شود و زوج یا شوهر پس از تعیین میزان آن و توافق با زوجه و خانواده او پس از خوانده شده صیغه عقد و ثبت قانونی ملزم به پرداخت آن می باشد.

 امروزه در عقدنامه ها چگونگی دریافت مهریه به صورت عندالمطالبه و عند الاستطاعه ثبت می ‌شود که اگر عندالمطالبه باشد هر زمان که زوجه آن را بخواهد زوج ملزم به پرداخت آن است و اگر به صورت عند الاستطاعه باشد در صورتی زوج آن را می پردازد که توان مالی لازم برای این کار را داشته باشد.

بعد از خوانده شدن صیغه نکاح و ثبت قانونی آن،  زوجه مالک مهریه تعیین شده می گردد و همانطور که در ماده 1082 قانون اجرای مدنی مهریه آمده است به محض ثبت قانونی ازدواج، زوجه مالک آن است و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن داشته باشد.

منتهی باید به این نکته توجه داشت که پس از خوانده شدن صیغه عقد و ثبت قانونی قبل از انجام نزدیکی و رابطه زناشویی نیمی از مهریه به زن تعلق می گیرد. اما هر گاه عقد یا پیوند زناشویی قبل از رابطه جنسی و به هر دلیلی غیر از عنن یا ناتوانی جنسی فسخ شود زوجه حق گرفتن مهریه را ندارد و مهریه به او تعلق نمی گیرد.

 لذا در صورت فراهم بودن شرایط و بعد از انجام نزدیکی، زن هر زمان که بخواهد در صورتی که مهریه اش عند المطالبه باشد می تواند آن را از مرد یا زوج درخواست نماید.

در صورتی که زوج  ظن آن را داشته باشد که زوجه به دلیل فرار از دین مهریه یا عدم تمایل به پرداخت ممکن است اموال خود را به دیگران منتقل کند یا حساب های بانکی و‌ مالی خود را خالی نماید. زوجه می تواند پس از طی کردن مراحل قانونی حکم توقیف اموال منقول و غیر منقول زوج را از مراجع قانونی تا‌ زمان روشن شدن تکلیف مهریه خود بگیرد.

مطلب پیشنهادی : توقیف حساب بانکی چیست

چگونه حساب بانکی زوج یا شوهر به دلیل عدم پرداخت مهریه مسدود می شود؟

حساب بانکی‌ زوج یا شوهر به دلیل عدم پرداخت مهریه زمانی مسدود می شود که زوج به دلایل موجه یا غیر موجه از پرداخت صداق یا مهریه زوجه به شکلی که مراجع قانونگذار تعیین کرده‌اند خودداری نماید.

در صورت عدم پرداخت مهریه مشخص شده در عقدنامه یا سند رسمی این حق برای زوج محفوظ است که نسبت به استعلام  اموال و دارایی های شوهر یا زوج اقدام کرده و در صورت نیاز تا دریافت مهریه یا ضمانت لازم برای دریافت، آن ها را توقیف نماید.

 همچنین این حق برای زوجه یا همسر محفوظ است که با استفاده از ابزارهای قانونی حساب های بانکی زوج را تا رسیدن به نتیجه مورد نظر مسدود نماید.

علاوه بر توقیف اموال منقول و غیر منقول در صورت عدم پرداخت مهریه یا تعلل در انجام آن این حق برای زوجه محفوظ است که در صورت عدم دریافت مهریه یا بد قولی زوج نسبت به پرداخت آن، بتواند تقاضای توقیف حقوق شوهر را در سازمانها و موسسات دولتی یا خصوصی داشته باشد.

زمانی که شوهر و زن با هم زندگی می کنند میزان توقیف حقوق شوهر برای دریافت مهریه معوقه در حدود یک چهارم حقوق  و زمانی که زوج و زوجه به صورت جداگانه زندگی می کنند و زوج‌، همسر جدیدی اختیار نکرده باشد یک سوم حقوق شوهر را به عنوان ضمانت اموال برای پرداخت مهریه توقیف نماید.

در صورتی که زوج اموالی در حساب های بانکی خود داشته باشد و زوجه احتمال دهد که در زمان دادرسی برای گرفتن مهریه ممکن است زوج اموال خود را جابجا نماید این حق برای زوجه محفوظ است که از دادسرا درخواست صدور حکم قرار تامین نمایند تا تکلیف پرداخت مهریه روشن شود.

مطلب پیشنهادی : وکیل مهریه در تهران

آیا امکان توقیف اتوماتیک حساب های بانکی زوج به دلیل  عدم پرداخت مهریه وجود دارد؟

امروزه با توجه به پیشرفت های زیادی که در شبکه های ارتباطی و سیستم‌ های الکترونیکی اتفاق افتاده است مثل گذشته نیاز نیست که حساب های زوج برای توقیف در بانکهای مختلف به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

 بلکه مرجع قانونی اجرای احکام می تواند با توجه به درخواست خواهان یا زوجه از بانک مرکزی بخواهد که فهرست تمام حساب های خوانده یا زوج را در  همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری توقیف نمایند.

 زمانی که حساب های بانکی و اعتباری زوج در بانکها و موسسات اعتباری و مالی به دلیل عدم پرداخت مهریه به خواست و دستور مراجع قانونی توقیف می شود تا زمان رضایت زوجه یا پرداخت بدهی معوقه و طی شدن روال قانونی، رفع توقیف و برداشتن منع قانونی  ایجاد شده ممکن نیست و زوج نمی تواند از هیچیک از حساب های بانکی خود برداشت کرده یا جابجایی مالی انجام دهد.

سخن پایانی

 توقیف حساب بانکی مهریه روشی  قانونی برای ملزم کردن زوج به پرداخت مهریه و دیون عقب افتاده می باشد. مهریه حق قانونی است که پس از خوانده شدن عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و مرد موظف است با توجه به شرایط درج شده در عقدنامه که بر عند المطالبه بودن یا عند الاستطاعه بودن آن تاکید می کند آن را به زن پرداخت کند.

 در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد و زن‌ یا زوجه آن را از زوج یا شوهر مطالبه نماید و مرد از پرداخت مسالمت آمیز شانه خالی کند و ظن آن باشد که ممکن است  مرد یا زوجه برای عدم پرداخت آن اقدام به فرار دیون کند. زوج می توانند با مراجعه به مراجع ذی صلاح و طی مراحل قانونی درخواست صدور قرار توقیف اموال منقول و غیر منقول زوجه را نماید تا تکلیف پرداخت مهریه مشخص شود.

در چنین شرایطی پس از صدور حکم توقیف به وسیله مراجع قانونی، بانک مرکزی اقدام به توقیف حساب های پولی و اعتباری زوج می کند و این امر تا زمان دریافت مهریه یا روشن شدن وضعیت مهریه زوجه ادامه پیدا می کند.

رفع توقیف حساب بانکی مهریه زمانی ممکن می شود که تکلیف پرداخت مهریه زوجه و خواهان به وسیله خوانده یا زوج روشن شده رضایت او جلب گردد در غیر این صورت رفع توقیف آن غیر ممکن یا خیلی سخت می شود.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  وقتی داداگاه برای برسی شرایط اعسار زوج دستور برسی حساب بانکی های زوج به مدت یکسال گذشته رو میده رو میده
  آیا فقط حساب های باز رو برسی میکنن
  منظورم اینه اگه مرد حساب بانکیش رو که خیلی تراکنش داشته رو ببنده، دیگه اون حساب برسی نمیشه و بانک گردش اون حساب های بسته شده رو نمیده و و نمیشه ثابت کرد که زوج توانایی پرداخت مهریه رو داره
  ممنون

  پاسخ
 • جوادپاشایی
  22 آبان 1402 18:39

  باسلام واحترام خانم بنده درشوراسه دادخواست مختلف بابت مهریه داده وبااینکه هیچگونه مال واموالی نداشتم ومهریه هم بصورت عندالاستطاعه بوده ولی بازم حکم به پرداخت من بابت مهریه دادن والان هم تمامی حسابهام روبستن وممنوع الخروج هم هستم بااینکه استعلام هم گرفتن وهیچگونه چیزی بنامم ندارم وتازه متوجه شدم حکم جلب هم به خانم دادن وبااینکه رفتم وبه قاضی گفتم مهریه بنده عندالاستطاعه س میگه فرقی نمیکنه بروپرداخت کن

  پاسخ
 • چرا بدون
  رضایت طرف از حساب ش بابت مهریه پول برداشت میکنید ؟ به این کار میگن دزدی

  حساب باید مسدود باشه .نه اینکه از حساب پول برداشت

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره تلفنی رایگان