حق طلاق چیست

داشتن حق طلاق چیست؟

مطابق قوانین هرگاه که زن‌ و شوهر تصمیم به جدایی بگیرند، می توانند طی فرایندی که طلاق نامیده می شود از یکدیگر به صورت قانونی جدا شوند. حال قانونگذار مطابق ماده ۱۱۳۳قانون مدنی، حق انجام طلاق را به مرد اهدا‌ نموده است. یعنی مرد طبق قوانین حاکم در کشور، حق دارد هر زمان که بخواهد زن را طلاق را دهد.

 اما‌ باید قبل از این کار حق و حقوق قانونی او را پرداخت نماید، تا دادگاه صیغه طلاق را جاری سازد. پس در نتیجه می توان گفت حق طلاق شرعا و‌ قانونا به مرد تعلق دارد، و‌ به هیچ عنوان‌‌ قابل سلب نیست. یعنی هیچکس نمی تواند مرد را از این حق خود محروم نماید.

اما مرد مطابق قانون می تواند بنا به صلاحدید خود حق انجام طلاق را به همسرش بدهد. داشتن حق انجام طلاق به این معنی است که فرد می‌تواند تحت  شرایطی، حتی بدون حضور همسر نیز خود را مطلقه سازد و‌ طلاق بگیرد. پس زن نیز می تواند با رضایت همسر خود، از این حق بهره مند شود.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره تلفنی از وکیل پایه یک دادگستری با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۶۰۳۷ تماس حاصل فرمایید، با مشورت و راهنمایی وکیل طلاق توافقی تهران زودتر به نتیجه خواهید رسید.

شرایط لازم برای داشتن حق طلاق زن

زنان نیز در صورت توافق با شوهر، می توانند حق جاری شدن صیغه طلاق خود را از آن ها دریافت نمایند. در این صورت حق مرد نسبت به طلاق ساقط نمی شود، ولی زن نیز به اندازه مرد در این خصوص حق خواهد داشت. حال زن برای اینکه بتواند حق قانونی طلاق را از شوهر دریافت نماید،  و همچنین امکان استفاده از آن را داشته باشد، می بايست حتما دارای شرایطی خاص بوده تا از نظر قانونی این امر امکانپذیر شود.

در ادامه به این شرایط مهم اشاره نموده ایم:

 • خودداری یا ناتوانی مرد از پرداخت‌ نفقه

نفقه به هزینه های زندگی زن مثل هزینه های پوشاک، خورد و خوراک و ….گفته میشود، که باید تماما توسط مرد پرداخته شوند. اگر مرد در مدت زمان طولانی( مثلا یک ماه) به علت ناتوانی مالی نتواند این حق را پرداخت کند یا با وجود وضع مالی مساعد، از انجام این کار اجتناب کند، مطابق قانون زن می تواند حق گرفتن طلاق را دریافت نموده و از آن‌ استفاده کند.

 • عقیم بودن مرد

عقیم بودن مرد نیز از جمله شرایطی است که به زن اجازه می دهد، از حق انجام طلاق بهره مند شود. اگر مرد به علت عقیم بودن امکان فرزند آوری نداشته باشد، و به عبارتی نابارور باشد، زن می تواند قانونا از او طلاق بگیرد.

 • جنون مرد

جنون مرد دیگر شرط دریافت و استفاده از حق طلاق برای زن می باشد. اگر‌ مرد دارای سلامت عقلانی کافی نبوده و به عبارتی دچار دیوانگی شود، زن امکان دریافت این حق را خواهد داشت.

 • ابتلای مرد به بیماری ناعلاج

بیماری های صعب و العلاج که قابلیت درمان ندارند، معمولأ زندگی مشترک زوجین را مختل می سازند. در چنین شرایطی زوج و زوجه می توانند از یکدیگر طلاق بگیرند.

 • اثبات رابطه نامشروع و خیانت مرد

حق طلاق در صورتی که مرد با زن دیگری اقدام به برقراری رابطه نامشروع نماید نیز، به زن داده می شود. چرا که در این صورت مرد عملا خیانت نموده و قانونا زن می تواند از او طلاق بگیرد.

 • ترک کردن زندگی از طرف مرد

اگر مرد به مدت شش ماه زندگی مشترک خود را ترک کند، آن هم بدون اینکه هیچ دلیل موجهی داشته باشد، زن به این علت می تواند حق گرفتن طلاق را دریافت و‌ از آن استفاده کند.

مزایای حق طلاق برای زن

حق قانونی طلاق برای زنان مزایای فراوانی به همراه دارد. به همین دلیل امروزه یکی از مهمترین شروط خانواده دختر هنگام عقد، اخذ این حق از شوهر می باشد‌. در درجه اول اولین مزیت دارا بودن این حق برای زنان این است که می توانند با استفاده از آن طلاق آسان تری را تجربه نمایند. با داشتن این حق در واقع زن دیگر برای طلاق نیاز به حضور زوج در دادگاه ندارد.

 یعنی بدون حضور شوهر نیز، می تواند به صورت غیابی طلاق خود را به ثبت برساند. علاوه بر این دیگر مزیت داشتن حق طلاق برای زن، این است روند طلاق او کوتاه تر و بسیار سریع تر می شود. چون دیگر نیاز نیست که زمان زیادی را برای اثبات عیوب شوهر به دادگاه و‌ حقانیت خود صرف کند. بلکه‌ تنها در دو الی سه مرحله بسیار ساده می تواند خود را مطلقه نماید.

حق طلاق در ضمن عقدنامه

همانطور که می دانید هنگام عقد نکاح به صورت رسمی، عقدنامه ای برای زوجین صادر و آماده می شود. حال در برخی موارد مرد تصمیم می گیرد، که در همان لحظه عقد حق قانونی طلاق را به همسرش واگذار کند. در این صورت در عقدنامه این مسئله قید شده، و زن از همان لحظه دارای این حق خواهد بود.

 حال مرد می تواند حق گرفتن طلاق را با مطرح نمودن شرایطی، به زن اهدا کند. برای مثال می تواند در عقدنامه ذکر کند‌ که زن‌ تنها در صورتی حق جدایی و طلاق را دارد، که مهریه خود را بذل و بخشش نماید. یا  در حالت دیگر زمانی می تواند طلاق بگیرد، که مرد بخواهد اقدام به ازدواج مجدد نماید. این موارد به صورت توافقی در عقدنامه ذکر می شوند.‌ اما اگر هنگام عقد حق طلاق به زن داده شود، هم مرد و هم زن نمی توانند این حق را عزل نمایند.‌

حق طلاق محضری

یکی دیگر از روش هایی که در آن زن امکان دریافت حق رسمی طلاق را دارد، دریافت وکالت نامه محضری می باشد. گاهی در حین عقد حق انجام طلاق به زن داده نشده است. اما‌ مرد بعد از ازدواج تصمیم می گیرد این حق را به او اهدا کند.

 در این حالت زن و مرد باید با در دست داشتن کارت ملی، شناسنامه و عقدنامه به دفاتر اسناد رسمی و یا محضر در محل سکونت خود مراجعه نمایند. سپس مرد وکالت نامه اهدای حق گرفتن طلاق را تنظیم نموده و‌ به زن اهدا می نماید. در این نوع وکالت نامه طلاق نیز، مرد می تواند شروط خود را ذکر کند. همچنین این وکالت هم می تواند مدت دار بوده، و‌ هم می تواند‌ بلاعزل باشد.

تادیه نفقه در حق طلاق

در بالا گفتیم که نفقه در واقع همان هزینه های زندگی زن هستند، که اگر توسط شوهر پرداخت نشوند، دادگاه حق قانونی طلاق را به زن اهدا می کند. حال برخی از افراد تصور می کنند که اگر زن حق انجام طلاق را داشته باشد، دیگر نمی تواند‌ نفقه یا حتی مهريه خود را دریافت نماید. اما به هیچ عنوان اینطور نیست‌.

چه مهریه و چه نفقه هردو از حقوق قانونی زن هستند، که می تواند هر زمان که بخواهد آن ها را مطالبه نموده یا هرگونه تصرفی در این حقوق خود ایجاد نماید. به همین دلیل حق طلاق مانع از دریافت نفقه یا حتی مهریه نمی شود، و این دو کاملا مجزا از یکدیگر هستند. چرا که‌ حتی اگر زن قصد طلاق گرفتن و جدایی نیز نداشته باشد، امکان مطالبه نفقه را خواهد داشت.

حضانت فرزند در صورت داشتن وکالت در طلاق زن

گرچه داشتن حق در خصوص طلاق به زن اجازه جدایی از همسر خود را می دهد، اما در هر حال موجب دریافت حق حضانت نمی شود. یعنی زن حتی اگر حق طلاق را نیز داشته باشد، بازهم نمی تواند سرپرستی فرزندان را از دادگاه اخذ نماید. زن تنها در سه مورد موفق به دریافت حضانت خواهد شد.

در حالت اول دادگاه حضانت فرزند را از زمان تولد تا هفت سالگی به مادر واگذار می کند. در حالت دوم‌ در طلاق توافقی ممکن است، شوهر با توافقات انجام شده تصمیم بگیرد که سرپرستی فرزندان را به همسر خود‌ محول نماید. در مورد سوم نیز گاها ممکن است با وجود اینکه حق حضانت قانونا به مرد می رسد، بازهم دادگاه به علت در نظر گیری مصلحت و صلاح آن ها، حضانتشان را به زن واگذار کند.

مراحل طلاق با حق طلاق

انجام طلاق زن در صورتی که حق جدایی و طلاق را داشته باشد، تنها در چند مرحله ساده امکانپذیر است. این مراحل معمولا پیچیدگی خاصی نداشته، و به راحتی در تایم کوتاهی قابل انجام خواهند بود. در زیر مراحل و نحوه طلاق به این صورت را ذکر نموده ایم:

 • در مرحله اول می بايست زوجه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر خود مراجعه نموده، و دادخواست طلاقش را به ثبت برساند.
 • پس از چند روز پیامکی برای زوجین ارسال شده، که در آن آدرس دادگاه مورد نظر و زمان و تاریخ حضور زوج و زوجه نگارش گردیده است.
 • حال زوجه که دارای حق طلاق می باشد، باید به همراه شوهر خود در دادگاه خانواده مورد نظر حضور یابند، تا درخواست طلاق دقیق تر بررسی گردد.
 • در مرحله بعد باید زوج و زوجه در جلسات مشاوره حضور یابند.
 • در آخر در صورت عدم سازش، دادگاه حکم‌ طلاق را صادر خواهد کرد.
 • سپس زوجه می تواند به دفاتر اسناد رجوع نموده، و طلاق خود را رسما به ثبت برساند. اینگونه دیگر طلاق در سیستم های رایانه ای ثبت شده، و زن و‌ شوهر رسما و قانونا از یکدیگر جدا می شوند‌.

درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق محضری

در این مورد نیز مراحل انجام طلاق کاملا مشابه مراحل گفته شده در بالا بوده، و تفاوت خاصی وجود ندارد. اما نکاتی وجود داشته که اهمیت به آن ها بسیار ضرورت دارد. مهمترین‌ نکته این است که اگر زوجه بخواهد با استناد به حق گرفتن طلاق محضری درخواست جدایی بدهد، در درجه اول باید وکالت او به صورت محضری به ثبت رسیده باشد اگر وکالت در منزل تنظیم گردد و ثبت رسمی نشود، اعتبار نخواهد داشت.

 حتی اگر دو نفر شاهد نیز آن را امضا کنند، بازهم زن نمی تواند از این طریق درخواست طلاق بدهد، و باید حتما وکالت نامه ثبت سیستم شود.‌ پس اگر قصد طلاق به این صورت را دارید، می بايست حتما به این نکته مهم توجه کافی داشته باشید.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

جدایی در صورت دارا بودن حق و وکالت نامه طلاق، مدت زمان مشخصی ندارد. چرا که در هر مورد انجام روال قانونی طلاق می تواند با موارد دیگر متفاوت باشد. داشتن وکالت طلاق موجب نمی شود  که شما نیاز به حضور در جلسات مشاوره و غربالگری نداشته باشید.

پس باید حتما تمامی روند قانونی طلاق خود را طی کنید. حال روند بررسی پرونده طلاق حتی با داشتن حق طلاق، در مراجع قضایی حدود یک ماه طول می کشد. در از طرفی  انجام جلسات مشاوره قبل از جدایی نیز، حدود دو الی چهار ماه به طول می انجامد. به همین علت به طور کلی روند طلاق در این مورد ممکن است حدودا چند‌ ماه طول بکشد. پس در حالت کلی نمی توان مدت زمان مشخصی را در این خصوص در نظر گرفت.

مدارک‌ لازم جهت گرفتن حق طلاق

برای اقدام قانونی زوجه جهت طلاق، می بايست مدارکی به دادگاه ارائه شوند. این مدارک به طرح زیر می باشند:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی زوج و زوجه
 • عقدنامه
 • وکالت نامه حق طلاق زوجه
 • کپی دادخواست طلاق
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره تلفنی رایگان