حق طلاق یا وکالت در طلاق گرفتن

همانطور که می دانید مشاورین دادگاه های خانواده، همیشه بر این تلاشند که در جهت حفظ بنیان خانواده از طلاق زوجین تا حد امکان جلوگیری نموده، و به آن ها راهکار های سازنده ای ارائه نمایند. اما گاهی زندگی مشترک زوجین به بن بست رسیده، و طلاق بهترین راهکار برای جلوگیری از تجربه یک زندگی پرتنش می باشد. در این صورت موضوعات حقوقی مسئله طلاق مورد بحث قرار می گیرند. همانطور که می دانید مطابق ماده ۱۱۳۳قانون مدنی، حق طلاق با مرد است. یعنی مرد می تواند هر زمان که بخواهد با ارائه دلایل منطقی به دادگاه، صیغه طلاق را جاری کند‌. پس عملا وکالت طلاق با زن نیست. یعنی زن نمی تواند بدون حضور و توافق مرد طلاق بگیرد. وکالت طلاق در واقع این امکان را به افراد می دهد، که بتوانند طلاق آسان تری داشته و متحمل گذراندن فرایند های پیچیده و دشوار نشوند.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره تلفنی از وکیل پایه یک دادگستری با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۶۰۳۷ تماس حاصل فرمایید، با مشورت و راهنمایی وکیل طلاق توافقی تهران زودتر به نتیجه خواهید رسید.

شیوه های گرفتن حق طلاق یا وکالت در طلاق

همانطور که گفته شد وکالت طلاق از مهمترین حقوق قانونی مرد می باشد. اما مرد می تواند بنا به دلایل مختلف، این حق را به همسرش واگذار کند‌. در این صورت زن نیز دارای حق وکالت طلاق بوده، و می تواند بدون اذن همسر اقدام به جدایی نماید. البته لازم به ذکر است که در این صورت، وکالت طلاق از مرد ساقط نمی شود. بلکه هم مرد و هم زوجه دارای این حق قانونی خواهند بود.

 برای گرفتن وکالت طلاق از همسر، سه راه قانونی وجود دارد، که در ادامه به آن ها اشاره نموده ایم:

  • دریافت وکالت هنگام عقد

یکی از بهترین روش های دریافت حق طلاق برای زوجه، اقدام هنگام عقد می باشد. معمولا خانواده دختر برای تضمین آینده او، وکالت طلاق را در هنگام عقد از مرد دریافت می کنند. یعنی مرد در سند ازدواج ذکر می کند که این حق را قانونا به همسرش اهدا نموده است. در این صورت زن نیز می تواند بعد از ازدواج هر زمان که بخواهد از وکالت طلاق استفاده نماید.

  • دریافت وکالت بعد از ازدواج

یکی دیگر از روش های کسب وکالت طلاق از شوهر، اقدام بعد از عقد و ازدواج می باشد. مرد می تواند پس از ازدواج‌ با رجوع به دفاتر اسناد رسمی، حق طلاق را رسما‌ به همسرش واگذار کند. در این صورت وکالت نامه ای تنظیم گردیده و زوجین آن را امضا می نمایند.

  • اقدام از خارج از کشور

گاهی بعد از ازدواج مرد مقیم‌ کشور های خارجی بوده، و نمی تواند به دفاتر اسناد رسمی در ایران مراجعه کند. در این صورت این امکان وجود دارد که با مراجعه به دفاتر کنسولگری ایران در کشور مورد نظر، وکالت نامه طلاق را به همسرش واگذار کند.

وکالت در طلاق گرفتن

لزوم ذکر مدت حق طلاق در وکالت نامه محضری

ذکر مدت زمان در وکالت نامه طلاق بسیار حائز اهمیت است. وقتی زوجین به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کنند، باید حتما مدت زمان مشخصی را برای واگذاری این حق در نظر بگیرند. چرا که‌ اگر تاریخی در نظر گرفته نشود، مرد می تواند هر زمان که‌ بخواهد زن را از این وکالت عزل نماید.

 در صورت عزل از طرف مرد، زوجه دیگر امکان استفاده از حق طلاق را نخواهد داشت. اما اگر تاریخی در وکالت نامه قید گردد، مرد تا مدت معین شده حق عزل زن را ندارد. در نتیجه زوجه تا زمان در نظر گرفته شده، می تواند از وکالت نامه طلاق استفاده نماید. گاها نیز مرد وکالت بلاعزل طلاق را به زن اهدا می نماید، که در این صورت مدت و‌ تاریخ دیگر چندان اهمیتی نخواهد داشت.

 

مطلب پیشنهادی : وکیل مهریه

 

حق طلاق در طلاق توافقی

طلاق توافقی ساده ترین و آسان ترین روش طلاق برای زوجین می باشد. در این نوع طلاق زوجین در خصوص برخی مسائل مهم مثل مهریه، حضانت، نفقه و ….به توافق می رسند. حال گاها در این نوع طلاق زن و شوهر توافق می کنند، که‌ وکالت طلاق به زوجه اهدا شود.

 در این صورت مرد در واقع با جاری شدن صیغه طلاق از طرف زن موافقت نموده است. البته گاها در طلاق توافقی ممکن است مرد در مقابل اهدای حق طلاق، حق دیگری را از زوجه دریافت کند‌. برای مثال ممکن است از زوجه بخواهد در ازای اهدای وکالت طلاق، مهریه خود را ببخشد.

حق طلاق و نحوه اجرای آن در طلاق توافقی‌

چنانچه حق طلاق در خصوص طلاق توافقی رسما به زن اهدا شود، می بايست برخی مراحل قانونی را برای اجرای این حق قانونی خود طی نماید. در درجه اول زن می بايست با مراجعه به دادگاه جهت جاری شدن صیغه طلاق اقدام کند. در جلسات اولیه دادگاه معمولا حضور مرد الزامی نیست.

 اما در آخر زوج و زوجه می بايست در جلسات مشاوره و غربالگری شرکت‌ نمایند، و  مراحل تلاش برای ایجاد صلح و سازش را پشت سر بگذارند. در صورت انجام این مراحل و‌ عدم سازش میان‌ زوجین، با توجه به حق طلاق زن، صیغه طلاق توافقی جاری شده و زوج و زوجه رسما از یکدیگر جدا خواهند شد.

تکلیف مهریه در صورت دریافت حق طلاق زوجه

گفتیم که‌ قانونگذار رسما و‌ قانونا وکالت طلاق را به مرد واگذار نموده است. اما مرد نیز می تواند این حق را تنها با تنظیم یک وکالت نامه محضری به همسرش واگذار نماید. حال برخی از افراد بر این باورند که در صورت دریافت وکالت طلاق، دیگر‌ مهریه به زن تعلق نگرفته یا حق مطالبه آن‌ را ندارد.

در این خصوص می بايست بگوییم حق طلاق ارتباطی با مهریه ندارد. چرا که زوجه از همان لحظه جاری شدن صیغه طلاق مالک مهریه است، پس حتی در صورت کسب وکالت طلاق نیز حق مطالبه آن‌ را‌ خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره تلفنی رایگان